Markt 2 Zoals al vermeld in de vorige Kakelepost is de re dactie begonnen met een nieuwe reeks verhalen. In het verlengde van de rubriek 'foto's van Niestadt' en de verhalen over opvallende zaken in Schagen die al of niet uit het beeld zijn verdwenen, wenden we ook de blik naar een verder verleden. Uitgangspunt daarbij is steeds een huis in het huidige Schagen. Wat staat er nu, wat stond er vroeger, en daarvoor en daarvoor? Wie woonden er, wie waren de eigenaren? Zijn er opvallende gebeurtenissen of mensen aan het huis of die plek verbonden? We proberen zoveel mogelijk te achterhalen, zowel wat de plek betreft als wat de mensen betreft die met die plek zijn verbonden. Soms kunnen we teruggrijpen op wat al eens eerder in de Kakelepost is gepubliceerd. Soms ook moeten we de archiefstukken in, notariële aktes, schepen-boeken, transportregisters. En als het om een boerderij gaat, verwijzen we eenvoudigweg naar het boek waarin alles over boerderijen in Schagen staat, Jaap de Wits boek 'Boerenleven in de regio Schagen'. Hendrik Hoflaan is geboren in 1711. Hij is evenals zijn vader procureur, notaris, schepen en burgemeester en daarnaast ook rentmeester. Hij woont er tot aan zijn overlijden eind december 1788. Hij was getrouwd met Trijntje Bakker op 3 april 1757 (onder trouw 18 maart 1757). Ze krijgen vier kinderen: Dirk (gedoopt 6 mei 1759), Trijntje (gedoopt 1 maart 1761), Elisabeth (ge doopt 4 juli 1762) en Simon (gedoopt 26 augustus 1764). Trijntje Bakker overlijdt op 1 april 1782, haar overlijden wordt aangegeven door haar man. Ze wordt begraven in de klasse van f 30,--, de duurste klasse waarin je grafrechten kunt en moet betalen. Hendrik is in zeer goeden doen. Hun dochter Trijntje Hoflaan trouwt met Cornelis Barsinger- horn. Daardoor komen twee 'machtige' families bij elkaar. Het huwelijk heeft plaats op 13 september 1789. Ze zijn derhalve binnen een jaar na het overlijden van haar vader gehuwd. Zij is dan 28 jaar, hij is de oudste van de twee zonen van Reijer Barsingerhorn, gedoopt op 21 juni 1754. Bij zijn huwelijk is hij 35 jaar oud. Ze hebben dus alletwee tamelijk veel geduld gehad. Vader Reijer Barsingerhorn - die zilversmid was - woont naast ze in het hoekhuis. Ook Cornelis wordt - als bijna vanzelfsprekend - procureur en ook procureur bij het gerecht voor de stad Schagen. Daarnaast koopt en verkoopt hij, handelt hij in stukken land en huizen en heeft hij aandelen in een van de molens. Tenslotte wordt hij ook rentmeester van de 'Gemeene Armen' en van de Bezorgers van R. Cath. Armen' in Schagen. Zie verder voor zijn verhaal het kader. De periode 1814-1900 Op 3 mei 1814 heeft de verkoop plaats van een aantal bezittingen van Cornelis Barsingerhorn. Op die dag wordt ook zijn huis aan de Kerkebuurt verkocht. De koper is Cornelis Dekker, school meester en notaris in Winkel. Hij gaat er niet wonen. De weduwe van Barsingerhorn, Trijntje Hoflaan, heeft er nog een aantal jaren gewoond. Waarheen ze later is verhuisd is niet bekend. Ze is op 7 december 1834 overleden in Schagen. Cornelis Dekker overlijdt in januari 1817, zijn overlijden wordt op 5 januari 1817 aangegeven. Zijn vrouw, Trijntje Bakker, is al eerder overleden. De erfgenamen verkopen het huis staande aan de Markt in Schagen aan Gerrit Blaauboer uit Sint Maartensbrug. Piet Dekker vertelt daarover in zijn boek 'Een gulden snede door het Zijper geslacht Blaauboer' (Schoorl 2004): Gerrit Blaauboer verwierf, op 28 maart 1817, de woning, voor 3.500 gulden, bij publieke veiling te Winkel, op regterlijk gezag,' ten overstaan van notaris Jan Roggeveen, te Nieuwe Niedorp. Verkopers waren de erfgenamen van Cornelis Dekker, overleden te Winkel, op 15 januari 1817'. Een aantal jaren later verkoopt Blaauboer het huis aan Andries Huizen van heden tot het verleden De markt ten noorden van de kerk tussen Noord en Nieuwstraat, vroeger zes huizen, nu acht op een detail van de kadasterkaart van 1832.

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 10