'Pieter Luijtgensz van sijn huijse erve ende hoeijbarch geestimeert op 5 facit den 10den penning 10 st'. Vertaald luidt dat: 'Piet Luijtgensz, zijn huis, erf en hooischelf geschat op 5 pond (een pond is 20 stuiversmaakt de 10den penning 10 stuivers'. (Register van de 10e penning) Was Pieter Luijtgensz boer, ofhad hij een paar stuks vee, als particulier, ter wille van de melk en eventueel het vlees? Dit was waarschijnlijk vaak het geval. Immers iedere volwassene en elk gezin moest wat eten betreft voor zichzelfzorgen. Er waren bak kers, dat wel. Maar een groenteboer was ver te zoeken. Wel werd er geslacht, maar op het platteland toch alleen door de mensen zelf. De slager, de vleeshouwer, kwam pas later ten tonele. Craeck Uit de transportacte geciteerd in kader 1 leren we ook nog dat Pieter Luijtghensz een alias had, namelijk 'Craeck'. Een kraak is onder andere de benaming voor een vrij groot koopvaardij- ofoorlogsschip, maar ook van een vervallen huis. Tenslotte gebruikte men het woord ook om een plank aan te duiden waarop broden lagen. Welke betekenis het woord Craeck had in verband met Pieter Luijtghesz weten we niet. Een stuk land dat zijn eigendom is geweest, had de naam de 'Craexhorn'. Dat land was gelegen in een hoek (horn), het stukje land had zijn naam aan hem te danken. Het lag links van de Lagedijkerweg, in de hoek met de Waldervaart. Daar vinden we nu een stukje van de Patrijzenhof in het noordwestelijke deel ervan. Vroeger heette dat stuk van Schagen trouwens de Mis- selkaag, de mestpolder. Een nieuwe bewoner Het eerstvolgende jaar waarin we iets vinden over 'ons' huis is 1591. Dat is ruim dertig jaar na de tiende penning van 1557. Mogelijk is Pieter Luijtghens inmiddels overleden. In 1591 koopt Hendrick Jan Glasemaker een huis aan de Kerkebuurt. Dat huis staat naast en ten westen van het huis van Jan Nannisz Bonthontge (3). 'Ridwert Harcxsz verkoopt aan Hendrick Jansz Glasenmaker een huijsge met zijnen erve staende ende leggende binnen Scagen opten Plaets aende noortzijde van de kercke belent met (=staande naast) Reijer Cor- nelisz Backer aende westen ende Jan Nannisz Bonthontge aende oosten...' (de akte is van 25-02-1591) (Oud-rechterlijk en weeskamerarchief Schagen, inventarisnum mer 5887, blz. 219 en 220, Regionaal ArchiefAlkmaar) We weten door deze akte ook dat de vorige eigenaar van het huis luisterde naar de naam Ridwert Harcxsz. Wie was dat? Hij bezit wat land, koopt en verkoopt ofhypotheceert land tussen 1560 en 1590. Dat is alles. Wie deze Ridwert Harcxsz verder was, wat hij deed, het is onbekend. De markt ten noorden van de kerk tussen Noord en Nieuwstraat, vroeger zes huizen, nu acht op een detail van de kadasterkaart van 1832. 9

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 9