Kerkebuurt 2 Zoals al vermeld in de vorige Kakelepost is de redactie begonnen met een nieuwe reeks verhalen. In het ver lengde van de rubriek 'foto's van Niestadt' en de verhalen over opvallende zaken in Schagen die al of niet uit het beeld zijn verdwenen, wenden we ook de blik naar een verder verleden. Uitgangspunt daarbij is steeds een huis in het huidige Schagen. Wat staat er nu, wat stond er vroeger, en daarvoor en daarvoor? Wie woonden er, wie waren de eigenaren? Zijn er opvallende gebeurtenissen of mensen aan het huis of die plek verbonden? We proberen zoveel mogelijk te achterhalen, zowel wat de plek betreft als wat de mensen betreft die met die plek zijn verbonden. Soms kunnen we teruggrijpen op wat al eens eerder in de Kakelepost is ge publiceerd. Soms ook moeten we de archiefstukken in, notariële aktes, schepen-boeken, transportregisters. En als het om een boerderij gaat, verwijzen we eenvoudigweg naar het boek waarin alles over boerderijen in Schagen staat, Jaap de Wit zijn boek 'Boerenleven in de regio Schagen'. Chinees-Indisch Restaurant 'Golden Valley', A280/A794 In dit artikel vertellen we over het huis dat vandaag, in 2014, op de Markt staat, als tweede huis, gerekend vanafde hoek met het Noord. Daar is nu al weer jaren een Chinees-Indonesisch restaurant gevestigd, eerst Kwong Chow maar tegenwoordig Golden Valley geheten. Maar voordat we daaraan toe zijn, moeten we eerst meer dan 450 jaar terug in de tijd. Toen stond er op dat perceel een huis met een eigenaar en/ofbewoner. Hoe dat huis eruit zag, weten we niet. Het was een huis met een erfen een hooiberg. Dat wordt duidelijk uit het register van de tiende penning. Maria van Hongarije, de landvoogdes van de Nederlanden namens haar broer keizer Karel V stelde op 21 maart 1543 de Tiende Penning in, een belasting van 10% op inkomsten uit vermogen. Die belasting werd geheven in 1543, 1544, 1553, 1556, 1561 en 1564. In 1557 is voor Schagen door de pachters (dat waren ook inwoners van Schagen) vastgesteld hoeveel elke inwoner van Schagen bezat aan roerende en onroerende goederen. De pach ters gingen keurig te werk en liepen door de stad (het dorp) en de omgeving van huis tot huis. Nadat ze eerst de buurtschappen rondom Schagen hadden gedaan, gingen ze vervolgens naar de Houp - we gebruiken even hun spelling - de Mollenstraat, de Hoechzijde, die Loet, Over de sloot neffens de Loet, Wijbe- deworff (het huidige Noord), Kerk Buijert (dat wil zeggen de noordkant van de Markt), de Nieuwstraat en de oostkant van de Markt, en tenslotte de Leegezijde. De noordkant van de Markt deden ze dus afvanafhet Noord. De eerste vier eigena ren aan de Kerkbuurt zijn Cornelis Albertsz, Pieter Luijtgensz, Jacob Jans erve (erfgenamen) en Riquert Pietersz. Die Pieter Luijtgensz houden we in de gaten, want die woont dus in het tweede huis vanafde hoek met het Noord. Pieter Luijtgensz alias Craeck Ook dit tweede huis aan de Kerkebuurt heeft een lange ge schiedenis. Een geschiedenis die teruggaat - althans 'op papier' te volgen - tot het derde kwart van de 16e eeuw. Maar ook in het register van de tiende penning van 1544 komt al een Pieter Luijtghens ofLuijtgens voor. De pachters van 1544 vermeldden echter geen straatnamen. De eerste keer dat Pieter Luijtgensz daadwerkelijk vermeld wordt als eigenaar van het huis vinden we in de transportregisters. In deze transportregisters wordt de daadwerkelijke overdracht (het transport) van bezit aangete kend in een akte die werd opgemaakt voor en door de schepe nen. Op 19 maart 1556 heeft er een overdracht plaats van land waarbij een huis dient als onderpand voor de hypotheek (1). Op de dertiende bladzijde van het transportregister lezen we: 'Wij Jan Willem Olbrantsz ende Thijs Maühijssoon Schepenen tot Scaghen doen condt allen luijden ende openbaer (=maken aan iedereen bekendhoe dat voor ons compareerde (=verscheen) Jacop Jan Rijckwaertsz onsen burgher ende poorter, ende stelde tot eene onderpandt eene huijs met sijne eerve (=erf) staende ende leggende in die Keerckbuert daer nu eertijt naeste lendes (=waar nu naast woont)Pieter Luijtghensz alias Craeck an die westsijde ende Rijckwaert Pietersz Smit an die oostsijde, twelck Jacop eertijt bewoondt, verhijpotequerende tselfde huijs met sijn vrouw in handen ende tot behouf van (de akte is van 19-03-1556) (Oud-rechterlijk en weeskamerar chief Schagen, inventarisnummer 5885, Regionaal ArchiefAlkmaar) Uit andere gegevens is bekend dat ene Rijkwaert Pietersz Smit woont in het huis naast het huis dat later bekend stond als 'De Moriaen, de herberg, waarin nu het Geveltje is gevestigd en dat is huis nummer 3. In het register van de tiende penning 1557 treffen we een aantekening aan waaruit volgt dat er naast of achter het huis een hooischelf stond (2). Huizen van heden tot het verleden

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 8