Markstraat: 'Scholierenstraat' Jfirr ÉP H;É Toen nu Vrij snel na de Tweede Wereldoorlog werden tegen het centrum van Schagen aan enkele kleine nieuwbouwwij ken geprojecteerd. Zo werden in de vijftiger jaren tussen de Loet en het Noord enkele nieuwe straten aangelegd met namen als Kanaalstraat, Marktstraat en Westerweg. Middenin het wijkje werd een fraaie vijverpartij aangelegd. Deze foto is gemaakt vanaf de Noorder Vijverlaan richting de Marktstraat. In de herinnering van vele duizenden ex- scholieren is de Marktstraat vooral een 'schoolstraat'. Bij de bouw van de straat verrezen aan de ene kant rijtjes woningen (die staan er nog altijd) en aan de andere kant kwam een 'noodgebouw' voor de Rijks Hogere Burger school (HBS). Bij de grote onderwijsintegratie (Mammoet wet) werd deze HBS geïntegreerd in de Rijksscholen Gemeenschap (RSG) en werd in het gebouw les gegeven Freek van Rooy (1923-2006) legde als amateurfotograaf tussen 1960-2000 consequent veranderingen in Schager straten vast met zijn camera. Het was een periode waarin de plaats enorm groeide. Het is interessant om te zien hoeveel er veranderde in slechts enkele decennia. In de rubriek 'Toen Nu' wordt steeds een oude foto van Van Rooy gezet naast de actuele situatie. aan klassen van MAVO, HAVO en VWO. Hoewel de hou ten vloeren soms golfden op de voeten van de scholieren, de ramen tochten en de verwarming in sommige lokale nog met potkachels plaatsvond, bleef het gebouw veel langer staan dan oorspronkelijk verwacht. Bovenop het dak stond, tot de sloop in de tachtiger jaren, met grote metalen letters 'RIJKS HOGERE BURGERSCHOOL'. Alert schoolpersoneel wist het als souvenir uit de sloop te be houden en het 'bord' is nog altijd in bezit van het Regius College aan de Wilhelminalaan. Op de foto uit 1973 straalt het houten scholencomplex nog in volle glorie. Na sloop verrees op deze grond een appartementencomplex. Een ander opvallende detail op de foto van Van Rooij is de nog vrij kleine treurwilg. Tegenwoordig is het een dijk van een boom, die bij een recente inventarisatie door de gemeente is gekwalificeerd als 'beeldbepalend' voor de stad. De tooi van de enorme treurwilg overkapt nu het grootste deel van de vijver. De boom is zo groot dat deze mooie doorkijk op de Neder lands Hervormde Kerk, zoals op deze foto, maar in enkele maanden van het jaar mogelijk is. K Robert Witsen 7

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 7