Dat klapwakers menselijke trekken konden hebben, werd in artikel 8 ondervangen. Daarin staat dat wie verstek liet gaan, dronken was, in slaap viel of anderszins 'onbekwaam' de dienst aanving, kon rekenen op een stevige boete. Deze verbeuring van salaris kwam ten goede aan de gemeentekas. Ook 'aangenaam verpozen met anderen' tijdens de rondgang was streng verbo den. Een passage uit artikel twee: 'Zij zullen nergens, onder geen voorwendsel ook, tot enig verblijfmogen ingaan'. Herkenbare routes De ordonnantie omschrijft tot slot de route die de klapwakers moesten afleggen. Van een vrijblijvende patrouille is absoluut geen sprake. Ook de plekken waar zij de klap mogen slaan om het uur aan te geven is precies vastgelegd. Tegenwoordig zou een verordening de straten met huisnummers noemen. Maar die waren er in 1798 nog niet. De route van de klapwachters wordt beschreven met bekende herkenningspunten in de straten en de familienamen van de bewoners van de betreffende huizen. Herkent u de routes nog? Wijk Loet J De ordonnantie voor de klapwakers "Van het wagthuijs af agter de toorn om, langs het Rent- gars tot aan de het einde van de Loet en wel tot aan de meelmolen toe, dan wederom te rug tot aan de Heeres traat, dezelve door het Marktveld over de Nieuwe straat door, langs het Raapenpadje tot aan het einde van het Noord toe, En vandaar weeder te rug langs de hooge zijde van het Noord tot aan het wagthuijs Zullen de boovengemelde twee wijken beurteling door de klap- waakers geloopen worden." "Instructie op welke plaatsen zullen beginnen met de klap te slaan en al gaande het uur uitroepen. Met het begin van de loop of gang": Bij het wachthuis Op het Rentgars Op de hoek van de Heerestraat Bij het huis van Jan Halfswaag Bij het huis van de weduwe Baasjes Bij het huis van Gerrit den Adel Bij het huis van Josephus de Goede 8 Bij het huis van Pieter Somerdijk 9 Aan het einde van de werf van Klaas Somerdijk en terug 10 Bij de Driestal 11 Bij het huis van de baljuw (politie commissaris, hoofdschout) 13 Op de hoek van de Nieuwestraat 14 Bij de schoolsteeg 15 Bij het huis van Wim Snel 16 Bij het huis van Corn. Strop 17 Bij het huis voor Corn. Heijnsus 18 Bij Arien Knikker 19 Bij het Hoog 20 Bij het huis van Jan Kool 21 Bij het huis van Jan Kuijl 22 Bij Dirk Jongejan en weer terug tot bij 23 het huis van J. Timmerman 24 Bij Jacob Peetoom 25 Bij het huis van Reijer Barsingerhorn 6 Robert Witsen

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 6