Lezing woensdag 22 oktober 2014 De godsdienst is uit beeld geraakt. (Behalve als 'vreemd' verschijnsel, de Islam, wanhopig strij dend tegen de moderne tijd.) Maar vijftig, zestig jaar geleden zaten de kerken nog vol, propvol zelfs, waren de dagsluiters, dominees en pastoors, niet weg te slaan van radio en tv. Hadden gezinnen nog rustig acht, negen en zelfs meer kin deren. Was de angst voor de hel geen uitzondering, want werd nog algemeen geloofd in een hiernamaals. Nederland telde toen wel 35.000 nonnen! Leverde de meeste missionarissen ter wereld, om mensen elders te bekeren tot het 'ware' geloof. Nu weten onze kinderen dikwijls niet eens meer wat Pasen eigenlijk is, om van Pinksteren maar te zwijgen. Ze hebben niets meer met de Kerk. Hoe kan dat, heeft dat kunnen gebeuren? Waar is die volgzame kudde van vroeger gebleven? Hoe kreeg de Kerk die volgzaamheid vroeger trouwens voor elkaar? En waarom nu niet meer? Het antwoord is te vinden in de kerkgeschiedenis. Daarover komt Jos Leenders spreken. Dr.Jos Leenders schreefhet standaardwerk: 'Zijn dit nu handel wijzen van een herder?' Hollands katholicisme 1840-1920 over de godsdienst van onze ouders, grootouders enzovoort, tot het begin van het christendom aan toe. Al eerder hield deze schrijver/historicus een voordracht in Schagen met als titel: Bestond West-Friesland vroeger eigenlijk wel? Een fascinerende voordracht. Daarom is hij opnieuw door ons uitgenodigd. Het wordt weer spannend. De lezing vindt plaats op woensdag 22 oktober in de Nieuwe Nes, Schoenmakerspad 1 in Schagen. De entree is gratis voor leden van de Historische Verenging, niet-leden betalen 5,- Ter plaatse kunt u lid worden van de Historische Vereniging, het lidmaatschap kost slechts 17,50 per jaar. U ontvangt dan vier maal per jaar het verenigingsblad de Kakelepost en kunt u de lezingen gratis bijwonen. I Wat is er met de Kerk gebeurd? De katholieken bouwden op de plaats van de oude schuurkerk deze monumentale kerk die op 22 oktober 1883 werd ingewijd. 19

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 19