Zomers zwemmen UikeNiestadt Beeldbank De fotografen Niestadt zijn bijna 90 jaar werkzaam geweest in de regio Schagen. Hun fotoarchief wordt nu beheerd door het Zijper Museum onder de naam 'Niestadt Beeldbank'. Elk kwartaal publiceert De Kakelepost een paar foto's uit dit unieke archief en voorziet deze van actueel commentaar. Niestadt Beeldbank: www.zijpermuseum.nl/nb Bij zomerse geneugten hoort zwemmen. In Schagen was van oudsher de Wiel, het grote 'buitenmeer' aan de rand van de gemeentegrens, de zwemlocatie. Decennialang lag aan de noordrand, langs de Menisweg, het gemeentelijk buitenzwembad. Veel meer dan een kaderand met zwemtrappen en enkele houten omkleedhokjes was het niet. Jong en oud konden hier genieten van natuurlijk zwemwater. Menigeen zal hier zijn zwemdiploma hebben gehaald. Dat was doorzetten geblazen, want bij de start van het seizoen was het buitenwater ronduit fris (voorzichtig gesteld). En op een kille dag met een noordwes tenwind op de openvlakte (de Waldervaart was er immers niet) was het er echt koud. Trillende kinderlijfjes die voor 'A' gingen. Bikkeltjes waren het. Deze twee foto's uit de Niestadt Beeldbank zijn gemaakt op een mooie zomerse dag. Een datering ontbreekt, maar het zal rond 1960 zijn geweest. Het is duidelijk warm weer en iedereen geniet. Op de ene foto staan de ervaren zwemmers aan de kaderand bij de grote Wiel, want zonder zwemdiploma mocht je daar het water niet in. Het ging er met regels aan toe; meisjes en dames verplicht met badmuts het water in! Let ook op de groene open horizon achter de omkleedhokjes; allemaal weilanden (nu liggen hier het Zwaluwplein en de Mezenhof). Voor de kleintjes en ongeoefende zwemmertjes was er het 'kikkerbad'. Het kikkerbad- 14

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 14