Met de muziek mee Verkeersexamen jeugd UièeNiestadt Beeldbank De fotografen Niestadt zijn bijna 90 jaar werkzaam geweest in de regio Schagen. Hun fotoarchief wordt nu beheerd door het Zijper Museum onder de naam 'Niestadt Beeldbank'. Elk kwartaal publiceert De Kakelepost een paar foto's uit dit unieke archief en voorziet deze van actueel commentaar. Niestadt Beeldbank: www.zijpermuseum.nl/nb In veel plaatsen siert een 'muziektent' een stads park of plein. Ook Schagen mocht in de vaart der volkeren niet achterblijven. De heer Govers, secretaris van de Vereniging 'Algemeen Belang', deed rond 1920 een voorstel aan de gemeente om een muziektuin te ontwikkelen. Het idee werd door velen afgedaan als 'grotesk', maar dankzij de inzet van wethouder Trapman nam de Gemeente Scha gen het plan toch over. De oude boomgaard achter 'Vreeburg' werd aangewezen als locatie voor dit openbare wandelpark en muziektuin. Het ontwerp werd gemaakt door Architect Piet Rezelman. In 1925 kwam het meest in het oog springende bouwwerk gereed; de muziektent met de vorm van een halve koepel. Veel concerten en uitvoeringen werden in dit fraaie decor gegeven en Schagen was maar wat trots op haar culture pleisterplaats. Dat het niet alleen een platform was voor muziek blijkt uit deze foto. Geboeid luisteren de kinderen naar het poppentheater. De datum in de Niestadt Beeldbank is onbekend, alleen dat de foto geno men is op een donderdag met West-Friese Markt. De kleding van de kinderen doet denken aan begin jaren zestig. Niet veel later zou de trotse muziek tuin erg verwaarloosd raken. De vogelkooien, het meubilair en rommelig groen. Ook de blikvangende muziektent stond er decennialang troosteloos bij met gaten in de muren. Sinds de renovatie in de 21e eeuw, inclusief een voetgangersbrug naar de Handelsstraat, is de muziektuin in oude luister hersteld. Schagen heeft opnieuw een waardig stadspark met ruimte voor cultuur. De toegenomen welvaart in Nederland na de Tweede Wereldoorlog bracht steeds meer auto's op straat. Maar ook de jeugd kreeg op steeds jon gere leeftijd de beschikking over een (kinder)fiets. De hoge ongevalcijfers waren aanleiding om het verkeersonderwijs aan de jeugd te intensiveren. In veel klassen wordt nog altijd verkeersles gegeven. De bekroning voor kinderen van het jarenlang volgen van verkeerlessen op de basisschool is het examen voor het verkeersdiploma. Op deze foto van rond 1972 staat de caravan van Veilig Verkeer Nederland klaar om de examencommissie te huisvesten. Deelnemende examenkandidaten moesten, voordat de rijproef aanvangt, hun fiets laten keuren. Zit alles erop, doet alles het nog? De politieagent is er druk mee bezig. Let op zijn uni form: dat is nog van de Rijkspolitie en dateert uit de tijd dat er nog een scheiding was tussen Rijks- en Gemeentepolitie. Schagen viel als kleine gemeente onder de Rijkspolitie. Het rijden van het verkeers examen was altijd spannend. Vooral ook omdat be kend was onder de jeugd dat 'ergens' in het traject politieagenten verborgen waren om te kijken of de jeugdige fietsers wel volgens de regels reden. Robert Witsen 19

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 19