witsmeer Plattegrond van de sluis bij Tolke. 1. zware eikenhouten balken aan beide zijden van de sluis afkomstig van de overhaalwaarop het fundament van beide wielen rustte (balken 380 x 30 x 30 cm) 2. restanten onderslagbalken, bodem sluis (1,60 M onder waterpeil 3. stenen onderbouw nieuw gemetselde brug (anno 1631) 4. rij palen (diameter 30 cm) 75 cm uit elkaar t.b.v de sluiswand. De vier grote pijlen geven de buitenste hoeken van de sluis aan. Valse munt uit de 15e eeuw Statendaalder 1577 Wie zoekt vindt De eeuwenlange betaling ter plaatse gafmij in 1982 het idee om aldaar eens in de bermen te zoeken naar verloren munten. Dit resulteerde in het vinden van een twintigtal munten waarvan de oudste dateerde uit het midden van de 15e eeuw Dat bleek bovendien een loden vervalsing te zijn van het toen gangbare zilveren muntstuk genaamd 'groot'. Een andere zilveren munt was een statendaalder uit 1577, die in zijn tijd omgerekend een waarde had van 32 stuivers ofwel pakweg 100 x een schuit overhalen. De betaler ofontvanger van de munt heeft minstens een week gemopperd na dit verlies. Ook tijdens grootschalige graafwerkzaamheden in 1947 (t.b.v. de bouw van een nieuwe betonnen brug) werden een aantal duiten gevonden naast aardewerkscherven van kannen en pot ten uit de afgelopen eeuwen Van dit graafwerk werd een aantal foto's gemaakt In Tolke is materiaal ouder dan midden 15e eeuw nooit aan getroffen zodat de eerste bewoners blijkbaar pas na plaatsing van de overhaal hun plek vonden en bewoning zich verder uitbreidde De sluis In het jaar 1587 werd de overhaal afgebroken en kwam er een sluis voor in de plaats Een flinke verbetering omdat het aantal schuiten van en naar Schagen sterk was toegenomen en de wachttijd voor het doorlaten van het scheepvaartverkeer daarmee aanzienlijk werd verkort Belangrijkste oorzaak van de drukte in Tolke was de demping van de oude sluis van Blokhuizen (1586) waardoor alle scheep vaart van Haringhuizen, Barsingerhorn, Moerbeek en het achterliggende land, genoodzaakt was via Schagen en Tolke SCHAG£KVIAAKD UITSMEER TOLKEN APK, mh-

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 17