een tolplaats met overhaal, sluis en brug 'An de zijdwintsdijck en witsmeer heb ick Westphalen een grote en seer plesierige welgelegen hoffstede geheten van outs Tolcke, met grote boomgaert omtrent twe mer- gen (=twee morgen, bijna 2 hectare) manteling om heining met wilgen), zaed, en weijdlant ruijm sestich geers (=zestiggeers=bijna 20 hetare) altemael an off bij malkanderen oudlant en erffgoet an Tolcker buerte ge legen met een eijgen huijsinge an de brech (=brug) daer alle waren te koop sijn soo passagiers al seer veel die alle weecken soo naer AlcmaerAmsterdam, Haerlem, en verder varen met alderhande waren'. Dit schreef de Alkmaarse advocaat Adriaan Westphalen in 1685 over zijn buitenverblijf in de buurtschap Tolke bij Schagen. Het is nog niet duidelijk welke huisplaats aan de brug hier bedoeld wordt. Ook toen al het zg. forensenverkeer... De overhaal (overtoom) De buurtschap Tolke aan de voormalige Witsmeer is in de 15e eeuw ontstaan na plaatsing van een overhaal voor voornamelijk marktschuiten om deze over de toen nog zeer lage Tolkerdijk (Zijdewind) te trekken. Schagenaar J.L Lutjeharms onderzocht het Tolkerdijkje in 1947. Hij maakte daarvan hij een getekende doorsnede, waar uit blijkt dat het eerste dijkje niet veel hoger was dan een halve meter boven N.A.P Vanuit de Witsmeer werden schuiten via de overhaal over een flauw talud de Schagervaart in getrokken en vice versa. Dat waren overigens geen kleine schuiten. In een archiefstuk uit 1562 lezen we dat de grote marktschuit van Haringhuizen niet via de korte route - door de sluis van Deze marktschuit moet een lengte van ongeveer 9 meter hebben gehad (nu) de buurtschap Blokhuizen - bij de Witsmeer kon komen zodat via Schagen en Tolke naar de Witsmeer moest worden ge varen. Deze marktschuit moet een lengte van ongeveer 9 meter hebben gehad. De bouw van de overhaal en de tolheffing Het bestuur van Schagen besloot op 15 december 1474 tot de bouw van een overhaal: 'om allen menschen een gerijff ende vordersehap te bewijsen ende daar lichteliken over te werken en te trekken op ordannancien dat te geschien'. De kerk van Schagen verzorgde en ontving de tolheffing een scuijt sonder roer ledich des will selgheven een doijt (=een duit) tot allen tijden ende die mit last of geladen is een oert (=een oortje) van een stuijver, een scuijt mit een roer beneden vijff ende twintich voeten ledich een oert van een stuijver ende geladen of mit laste enen halve stuijver, een scuijt of praem boven vijff ende twintich voeten ledich een halven stuijver ende geladen off mit laste een stuijversleden mit laste een oert van eenen stuijver De naam Tolke In de akte uit 1474 werd de overhaal als werktuig 'Tolke' ge noemd waaraan de buurtschap dan zijn naam dankt. De omvangrijke houten constructie bestond uit een zwaar onderstel van eikenhout met twee eveneens houten wielen raderen (doorsnede 3 meter) die men met de hand moest draaien en die tegelijk dienden als lichte overbrenging voor de trekkende touwen om de schuit al rollend over te halen. Onder de schuit werden een paar ronde stammen geplaatst dat het geheel in beweging bracht. Hier en daar heeft men de oude overhalen of overtomen hersteld en teruggeplaatst op of bij de oude locaties ter herinnering zoals in de plaats Venhuizen (nabij Enkhuizen). In de Broekerhaven te Bovenkarspel maakt men heden nog steeds gebruik van een moderne overhaal. Tolke 1947, gezicht richting de Schagerwaard. Tolke 16

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 16