Het faillissement Werkeloos, wat nu? Een heibedrijf werd opgericht. (1970-1980) De echte voorbereiding In bedrijf Een door en collega heier vergeten paal voor een woning aan de Jan Steen straat wordt bijgeheid. trucks, bulldozers en draglines van Smit Schagen werden in geheel Nederland op de grote verkavelings- en ontginningswer ken ingezet, tot zelfs in het buitenland. Het was een kerngezond bedrijf, waar Jan Houtkooper chef van de machinisten was en Jaap de Wit chefvan de werkplaats. Helaas is het bedrijf omstreeks 1970 failliet gegaan aan een te hoog gegrepen investering in een totale asfaltinstallatie uit Italië. Het fraaie pand aan de Lagedijkerweg werd na het faillissement opgekocht door Arie Kapitein. Nu is hier het automuseum gevestigd. De ca. zestig personeelsleden, monteurs, chauffeurs, dragline en bulldozer machinisten kwamen allen tegelijk op straat te staan. Voor veel mensen was het destijds bijzonder moeilijk om weer een baan te vinden in verband met de toen malige bestedingsbeperking van de overheid. Dat gold ook voor Jan Houtkooper en Jaap de Wit. Mede daarom zochten ze, beiden affomstig uit de kranenwereld, een andere oplossing, door als zelfstandige te gaan werken. Gezien de ophanden zijnde uitbreidingen van Schagen, eerst met plan Groeneweg, dachten zij gezamenlijk met een dragline als hei installatie een boterham te kunnen verdienen. Na enig marktonderzoek bij een aantal aannemers bleek er inderdaad behoefte te bestaan aan een heibedrijf Er moest altijd door de aannemers worden gewacht op een heier. Na goed overleg en het inwinnen van informatie stond het besluit om een heibedrijf op te starten vast. Jan had bij Smit veel ervaring opgedaan, niet alleen met allerhande draglinewerk, maar ook met heiwerk. Er werd bij Smit wel eens een dragline met machinist gehuurd door een heibedrijf. Met een betrek kelijk eenvoudige aanbouw kon de grondverzetmachine dan heiklaar worden gemaakt. Een aannemer uit Beverwijk, een relatie van Jaap, bood in die tijd een geschikte dragline te koop aan. Enkele zeer belangrijke zaken deden de jonge ondernemers besluiten op het aanbod in te gaan. Maar zo gemakkelijk ging dat niet. Een eerste probleem betrofde financiering. Geen bank wilde geld voor een machine verstrekken, anders dan met een forse over dekking en die be stond niet. Ze bezaten zelf geen huis en nauwelijks geld. En het aankoopbedrag was dermate hoog, dat men er destijds wel een eenvoudig huis voor had kunnen kopen. Financiering door een bank was dus uitgesloten. Een bank wilde niet verder gaan dan na mogelijke aankoop het verstrekken van enig bedrijfscredit. De verkoper had meer vertrouwen in het tweetal en kwam een betalingsregeling met de kopers overeen, zodat tot aankoop kon worden gesloten. Meegenomen was, dat beiden goed bekend waren met het Engelse kraanmerk Smith Rodley. Jan had enige jaren ervaring op een zelfde machine en Jaap kende de machine uit het onderhoud bij hun vroegere werkgever. De machine was in prima staat en bovendien mochten zij de dragline op de werf van de aannemer ombouwen tot heistelling en schilderen. Een positieve bijkomstigheid was nog dat de verkoper onmiddellijk een paar interessante werken voor hen in petto had in Haarlem en Amsterdam. Toen eind jaren zeventig alle formaliteiten, zoals inschrijving bij de Kamer van Koophandel, verzekeringen, bankcredit, telefoonaansluiting en drukwerk waren gerealiseerd, stonden ze binnen enkele weken als vennootschap onder firma heiklaar en begonnen ze onder de naam, de Fa. de Wit en Hout kooper Schagen. Na de eerst genoemde opdrachten succesvol te hebben uitge voerd kregen ze de eerste grote klus in Schagen. Zo begonnen zij met modern materieel met een zeer oud beroep, het heien van houten palen voor alle mogelijke funderingen. Volgens de expositie Amsterdam, stad op palen' die omstreeks die tijd in de hoofdstad was te bezoeken, werden in de der tiende eeuw de houten woningen al op liggende houten palen gefundeerd. Al spoedig bleek dat in de drassige grond geslagen palen een betere oplossing bood om een woning op te funderen. In de veertiende eeuw heide men de eerste houten slieten (korte

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 10