van Schagen Het St. Catharina-convent Op 2 maart 1951 besluit de gemeenteraad van Schagen om de wijksgewijze huis nummering los te laten en over te gaan op huisnummering per straat. Daartoe krijgen sommige straten eindelijk officieel een naam. Maar er worden ook straatnamen gewijzigd. Zo wordt de Begijnenlaan kortweg Laan. Redenen voor deze wijziging worden in het raadsbesluit niet genoemd. Maar door deze simpele wijziging wordt wel de enige publieke verwijzing naar het 'begijnenklooster' dat in Schagen heeft gestaan teniet gedaan en de her innering aan dit stukje lokale geschiedenis aan de vergetelheid prijsgegeven. En wie heeft er - zo'n 60 jaar na dato - nog weet van het 'klooster van Schagen'? In deze artikelenreeks zullen we - na de plaats waar het allemaal om draait te hebben bepaald - allereerst de wereld van begijnen en kloosterlingen in de Noordelijke Nederlanden aan het einde van de Middeleeuwen schetsen. Vervolgens wordt de geschie denis van 'het klooster van Schagen' gereconstrueerd voor zover het geringe aantal archiefstukken over het klooster dit toelaat. En tenslotte komt de opheffing van het convent tijdens de Opstand en de transformatie tot weeshuis in de jaren daarna aan de orde. Waar stond 'het klooster van Schagen'? Tussen 1547 en 1561 waren de heren van Schagen verwikkeld in een erffiwestie met de familie Van Nijenrode. De spannin gen liepen hoog op. In naam van de Van Nijenrodes werden zelfs delen van de kasteelgoederen bezet, namelijk 'de wilde boomgaard' en 'het huis bezijden de voorpoort'. Het Hofvan Holland moest over deze netelige kwestie uitsluitsel geven en liet daartoe alle kasteelgronden door twee landmeters opmeten en in kaart brengen. Eén van deze kaarten is een schitterende panorama-kaart van Schagen, waarop niet alleen het kasteel en de daarachter gele gen landerijen staan afgebeeld, maar ook de voorpoort met naar links de bebouwing van de Hoogzijde en naar rechts de Loet met de daaraan staande huizen. Deze kaart is de enige bekende kaart waarop het 'klooster van Schagen' staat afgebeeld. Op de rand van de kaart, waar de Bagijnenlaan op de Hoogzijde uitkomt, vinden we op de westelijke hoek het klooster. In de huidige situatie vinden we daar nu Muziekhandel Beers, De Moel Mannenmode en Scheer en Foppen. 't Bagijnhof bestaat uit zo'n acht tot tien panden 't Bagijnhof - zoals het op de kaart wordt genoemd - bestaat uit zo'n acht tot tien panden. Eén van de gebouwen lijkt een kapel te zijn. De huizen staan rond een vierkant plein, waarbij opvalt dat de gebouwen aan de Hoogzijde met een blinde muur naar de straat staan. Het geheel heeft duidelijk een besloten karakter en lijkt slechts via een toegangspoort betreden te kunnen worden. Het vergeten klooster Beeld van een begijn in het begijnhof te Amsterdam. 8

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 8