Welmolen: Poort tot Waldervaart Toen nu FREEK VAN ROOY COLLECTIE Nadat Schagen begin jaren zeventig de grote nieuwbouw wijk Groeneweg had afgerond, werd de blik verlegd naar het westen. Tussen 1974 en 1980 verrees de nieuwe wijk Waldervaart, waarmee zelfs het 'ver buiten Schagen' gelegen zwembad binnen de bebouwing kwam te liggen. Oorspronkelijk was de verkeersweg naar het westen vanuit Schagen de Menisweg. Maar gezien het grote aantal nieuwe inwoners van de wijk en de daarmee op gang komende verkeersstromen werd het oude kruispunt Menisweg-Provinciale Weg-Loet te klein bevonden. Onder de oude kruising werd midden jaren zeventig een fiets/ voetgangerstunnel gebouwd. Voor de ontsluiting van de Waldervaart werd vanaf de Provinciale Weg een nieuwe weg aangelegd: de Welmolen. Het kreeg een nieuwe krui sing, waardoor de Hofstraat nu in de verlengde richting Freek van Rooy (1923-2006) legde als amateurfotograaf tussen 1960-2000 consequent veranderingen in Schager straten vast met zijn camera. Het was een periode waarin de plaats enorm groeide. Het is interessant om te zien hoeveel er veranderde in slechts enkele decennia. In de rubriek 'Toen Nu' wordt steeds een oude foto van Van Rooy gezet naast de actuele situatie. ligt voor wie vanuit Waldervaart naar het Schager centrum komt met een motorvoertuig. Het werd een druk kruispunt met de N245, waardoor later verkeerslichten noodzakelijk werden. Freek van Rooij maakte in 1976 op de valreep nog een foto van de oude situatie. De locatie is grotendeels gras land en het pand midden op de foto is het voormalige tramstation Schagen. Het noodgebouw op de voorgrond is het honk van de Padvinderij Schagen. De scouts be reikten hun onderkomen via het nabijgelegen 'Schelpen pad'. De nieuwe Welmolen was dwars over deze locatie gepland en sloop van de bebouwing was noodzakelijk. Op een middag hebben de scouts hun onderkomen opge stookt in een soort 'herdenkingsvuur'. Het bleef niet bij een nieuwe toegangsweg alleen. Pomphouder De Graaf kreeg toestemming om zijn oude pompen aan de Menis- weg te sluiten en zijn station te spiegelen naar de andere kant. Zo verrees aan de Welmolen het moderne tanksta tion van Esso. Hoewel de tram allang niet meer rijdt, wist het tramstation alle turbulentie en veranderingen te over leven. En hoe, het historische pand staat er tegenwoordig fraai bij. Een mooi baken van vervlogen stoomtijden. Robert Witsen 7

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 7