Uit de collectie van Boerderij- en Rijtuigmuseum Vreeburg Wegen met een unster Op de markt in Schagen werd en wordt vee verhandeld, soms per gewicht. Om een lam, kalf of schaap te wegen, werd een nogal primitiefweegtoestel gebruikt: een veeunster. Een lastige naam als je die voor het eerst ziet, maar als je weet dat een un ster een weegtoestel is, dan kom je er wel uit (misschien moet je het woord wel schrijven met een streepje tussen vee en unster, of als veeünster, maar dat staat voor geen meter). Unsters zijn er in soorten en maten: verloskundigen gebruiken nog steeds een veerunster (veer-unster), waarmee ze baby's kunnen wegen, schoon aan de haak, maar natuurlijk wel in een doek. Een veerunster is een buisvormig apparaat waarin een lange spiraalveer zit, met aan het uiteinde een haakje. Ergens op de veer zit een wijzertje dat langs een schaalverdeling kan glijden. Veerunsters met een slappe veer zijn geschikt om lichte dingen te wegen. De vee-unster is geschikt voor het wegen van 20-150 kg en van 1-16 kg. Op de foto zien we de maatverdeling van 20-150 kg. Als je een dier is die gewichtsklasse wilt wegen, hang je de unster aan zijn grote oog ergens stevig op en het beest (in een band of zak) aan de grote haak. Bij lichtere dieren gebruik je het kleine oog en de kleine haak. De maatverdeling van 1-16 kg staat op de andere kant van deze unster. Bij het wegen buigt het cirkelvormige deel iets uit, waardoor het wijzertje omhoog gaat (op de foto staat het wijzertje op 45 kg, wat natuurlijk niet klopt, want er hangt niets aan!). Erg nauwkeurig is deze unster niet. Bij levende dieren kijk je blijkbaar niet op een onsje. Wel als ze geslacht zijn. "Mag het een onsje meer zijn", hoor je meestal bij de slagerij. Daar hebben ze heel andere weegschalen. 6 Bert Siezen

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 6