Dr. A. Melchior (1898-1962), een bijzondere Schagenees as Tekening van A. Melchior uit het boekje ,Het zoontje van de dokter'. Jeugd in Schagen De schrijver Scheepsarts op Nederlands laatste walvisvaarder Levensbeschrijving Het zoontje van de dokter Vanaf 3 april a.s. is er in Boerderij- en Rijtuigenmuseum Vreeburg te Schagen een kleine tentoonstelling te zien over dok ter A. Melchior, arts, schrijver en tekenaar. Adolf Melchior is de tweede zoon van dokter Adolf Cornelis Melchior en Elisabeth Petronella Demmers. Hij werd in 1898 geboren in het doktershuis op de hoek van de Laan en de Landbouwstraat. Laan nr. 25, het huis met zijn prachtige neogotische elementen, werd in 1872 in opdracht van de Gemeente Schagen als dok tershuis gebouwd. Momenteel wordt het grondig gerestaureerd en in originele staat teruggebracht. Vader Adolf Cornelis Melchior kwam er in 1893 als vijfde arts op rij te wonen. Zijn vrouw en hij kregen drie zonen, waaronder Adolf, de hoofdpersoon van de expositie. Deze Adolf is in zijn leven actief geweest als arts, schrijver en tekenaar. In één van zijn boeken ("Het zoontje van de dokter") beschrijft Adolf zijn jeugd in Schagen. Op een aanstekelijke manier schetst hij zijn lagere schooltijd, de kermis, zijn kwajongensstreken, en de patiënten van zijn vader. Hij schrijft over belevenissen in de wacht- en behandelkamer, en over de ritjes in het rijtuig van zijn vader, als hij mee mocht bij patiëntenbezoek. De verhalen in dit boek zijn door hem zelf geïllustreerd. Melchior was in zijn tijd een bekend publicist. Zo schreef hij "De eerste walvisvaart van de Willem Barendsz" (1947), waarin hij op boeiende wijze verslag doet van zijn ervaringen als scheepsarts op Nederlands laatste walvisvaarder. Naast reisboe ken over voor die tijd exotische oorden (Congo, Zuid-Amerika, Oost-Afrika), schreef hij ook een aantal kinderboeken ('Ware en onware verhalen van Eduard het schaap'). Het doktershuis uit zijn jeugd heeft een grote invloed gehad op de carrière van Adolf Melchior. Een beschrijving van zijn leven is te vinden in het Jaarboek Haarlem 1962, het jaar van zijn overlijden. O.H. Dijkstra schrijft daarin: 'Adolf Melchior was een telg van een Noord-Hollands geslacht, waarvan velen arts zijn geweest of nog zijn. Hij was geboren in Schagen; zijn vader was daar dokter. Zowel in zijn H.B.S.-tijd in Alkmaar als in zijn studententijd in Amsterdam liet hij zich kennen als een vrolijke kerel vol durf, die zonodig flink van zich af kon bijten. In 1922 zien we hem als rector van de senaat van het Amsterdams studentencorps, in 1925 als arts en in 1930 als doctor medicinae. Intussen was hij assistent geweest bij Dr. Van 4

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 4