S. BEMAN, Aan Als advocaten Zonder afscheid Renteniersbaantje de Ingezetenen der Ge meente SCHAGEN. De ondergeteekende in het midden latende of er plan bestaat, aan zijne komst in de gemeente eenige feeslelijkheid te verbinden, gelijk bij de in stallatie van Burgemees ters hier en daar geschiedt verzoekt, indien daar toe het voornemen mocht bestaan, beleefd doch dringend, op den dag van de aanvaarding zijner be diening, van ieder vreug debetoon verschoond te blijven. Benoemd-Burgemeester v. Schagen De Schager Courant wijdt een hele pagina van de krant aan de bijeenkomst van de twee 'rooie dominees'. De belangstelling is groot; de zaal is tot de laatste plaats bezet. De Koe en Schermer- horn gaan in op de commotie rond het aftreden van Berman. Als waren zij zijn advocaat, zo verdedigen zij zijn besluit om toe te treden tot de 'Internationale Broederschap'. Zij verduidelijken de Bergrede van Jezus. En zij kondigen het nieuwe religieuze denken aan. Schermerhorn: "Een man als Tolstoï wekt het volk op en spreekt tot de arbeidersmassa. Kolonies worden gesticht, dienst weigeraars doen van zich spreken, een burgemeester breekt officieel met zijn ambt, - dat zijn teekenen van het ontstaan van een reinen, frisschen levensstroom. 'k Geef u toe, het getal is nog gering, maar het is een stroom, die aanzwelt in kracht. De waarde van den mensch bestaat niet in geld of goed, maar in nerlijk, van binnen, daar is de waarde.' De Koe wijst op de kolonie van de Internationale Broederschap, waar zijn vrienden 'als landbouwers en tuinbouwers hun brood verdienen; waar ze leven als broeders, elkaar niet uitbuiten, een ieder werkt naar eigen lust; waar geen meester is, alles allen toebehoort en een ieder gebruikt van het geheel naar zijn bescheiden behoeften.' De Helderse predikant behoort tot de oprichters van de Inter nationale Broederschap, die in 1899 een landbouwkolonie is begonnen op een stuk zandgrond van 15 ha. langs de tramlijn tussen Blaricum en Laren. Prof dr. Jacob van Rees, buiten gewoon hoogleraar in de weefselleer aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, verschafte daarvoor de financiën. Eerder hadden zij samen met L. van Mierop, F. Ortt en ds. L.A. Bahler besloten een christen-anarchistisch blad uit te geven on der de naam 'Vrede' Berman gaat bij de drukkerij van dit blad, in Den Haag, werken als administrateur. Half december houden de beide predikanten een soortgelijke informatiebijeenkomst in Enkhuizen. De burgemeester vertrekt zonder afscheid te nemen. De gemeenteraad vergadert op 4 december voor de eerste maal zonder hem. Wethouder P Buis Jzn. fungeert als voorzitter. Na de briefvan de Commissaris van de Koningin over het eervol ontslag van S. Berman leest Buis een schrijven voor van de oud-burgemeester: 'Een belangrijk tijdperk van mijn leven ligt thans voor goed achter mij; circa zeven jaren toch leidde ik als Voorzitter Uwe vergaderingen en was ik als Burgemeester in Uwe gemeente werkzaam. Ik zal aan dien tijd zeker dikwijls terug denken en met belangstelling kennis blijven nemen van alles wat door middel van de Schager Courant tot mij zal ko men. Weest voorts ook verzekerd, Mijne Heeren, dat ik in mijn herinneringsleven U niet vergeten zal en wil bij mijn dank voor den van U ondervonden steun, niet in 't minst van de Heeren Wethouders en Secretaris, mijne beste wenschen ontvangen, voor Uw zegenrijk werkzaam zijn ten bate Uwer gemeente', aldus Berman. "Ik had gaarne van deze plaats afscheid van onzen Burgemees ter genomen", zegt Buis. "Nu deze gelegenheid evenwel niet bestaat, kan ik het niet nalaten hem toch een woord van dank toe te roepen, voor hetgeen hij in het belang van Schagen heeft gedaan. De heer Berman heeft getoond, den bloei van Schagen te willen, getuige zijn zitting-hebben in verschillende colleges; laat ik alleen noemen: de Kanaalvereeniging, de Noorder- Stoomtramvereeniging; daarvoor breng ik den heer Berman hulde. Verder wensch ik den heer Berman en zijn gezin toe, dat het hun in hun nieuwe woonplaats wèl moge gaan." Twee jaar later komt Berman nog een keer terug in Schagen om te vertellen hoe het hem is vergaan. De Schager Courant van 20 november 1902 bericht hierover: 'In een zeer uitvoerige rede schetste onze oud-burgemeester, hoe het ambt van burgemees ter hem langzamerhand was gaan tegenstaan, doordat het hem Bij zijn aankomst in 1894 ging burgemeester Berman wonen aan het Rensgars nummer F22, de woning met de vrouw voor de openstaande voordeur. Voor zijn aantreden liet burgemeester Berman deze mede deling plaatsen in de Schager Courant. 15

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 15