dwingt burgemeester tot aftreden Simon Berman sluit zich aan bij christen-anarchisten Nooit eerder veroorzaakte het aftreden van een burgemeester van Schagen zoveel verwarring en onbegrip. Dat kwam niet alleen door het tijdstip maar ook door de ongewone reden van het vertrek. Simon Berman, sinds 1894 burgemeester van Schagen, wordt op 22 maart 1900 herbenoemd. Een half jaar later, op 28 oktober, kondigt hij in een raadsvergadering onverwachts zijn aftreden aan. Alvorens de zitting op te heffen', zo citeert de Schager Courant hem woordelijk, wensch ik U mede te deelen, dat ik deze ge meente, aan wier hoofd ik ruim zes jaar heb gestaan, ga verlaten. In qualiteit van ambtenaar van 't gezag ben ik genoodzaakt, voortdurend handelingen te doen, die door mijn diepste ge voelens streng worden afgekeurd; die geheel indruischen tegen hetgeen ik als richtsnoer van mijn leven wensch aan te nemen en dat voor mij belichaamd wordt in de Bergrede van Jezus. Ik heb derhalve eervol ontslag uit mijne betrekking aangevraagd tegen 1 Dec. a.s. Met deze mededeeling sluit ik de vergadering.' Elders in de krant staat vermeld: 'Uit goede bron vernemen we, dat de heer Berman zich te 's-Gravenhage metterwoon gaat vestigen en daar zal optreden als administrateur van de druk kerij 'de Vrede'. Het bericht over het vertrek van de burgemeester slaat in als een bom en brengt een wilde geruchtenstroom op gang. De een veronderstelt dat Berman ontslagen is wegens conflicten met de gemeenteraad. De ander vermoedt dat er sprake is van leugens en dat de ware reden wordt verdoezeld. Dubbele moord Berman is een geziene burgemeester. Vooral zijn daadkracht na de dubbele moord op de weduwe G. Buete en haar 17-jarige nichtje Anna Beiers en de zelfmoord van mevrouw Boes, de moeder van de moordenaar, levert hem veel sympathie op. In een vergadering van de gemeenteraad na afloop van dit drama prijst het raadslid W Roggeveen Gzn zijn optreden: 'Gij, mijnheer Berman, hebt u gedurende dagen en nachten beijverd, als hoofd der politie om de pleger der misdaad te ontdekken. Wij zijn u hier hartelijk dankbaar voor, al doet het ons leed dat u nog maar een halfjaar aan het hoofd onzer gemeente staande genoodzaakt werd uwer krachten te wijden aan een treurige zaak als deze.' Naar aanleiding van het aftreden van de burgemeester ver schijnt begin november een advertentie in de Schager Courant met een aankondiging voor een openbare vergadering 'voor mannen en vrouwen' in het Noord-Hollandsch Koffiehuis. Sprekers zijn ds. A. de Koe te Den Helder en ds. N.J.C. Scher- merhorn te Nieuwe Niedorp. Entree 10 cent 'tot goedmaking der kosten'. Beide predikanten van de Nederlands Hervormde Kerk zijn studie- en leeftijdgenoten (34). Bovendien staan beiden be kend als anarchistisch, antimilitaristisch en als geheelonthouder. Ds. De Koe heeft net een affaire achter de rug met de Koninklij ke Marine. Enkele marineofficieren voelden zich beledigd door een preek en hadden daarover geklaagd bij hun superieuren. Dat leidde van hogerhand tot een boycot, waardoor er tijdelijk een einde kwam aan de 'kerkparades', de gedwongen kerkgang van adelborsten, mariniers en jantjes onder muzikale begelei ding. Bij de ingang van de kerk stond 's zondags een bewapende wacht om te voorkomen dat manschappen van de marine en de artillerie op eigen houtje de diensten van De Koe zouden bezoeken. CHAGEN Gewetenswroeging Burgemeester Berman, 1899, foto Niestadt.

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 14