Dromen van kasteelheren De fotografen Niestadt zijn bijna 90 jaar werkzaam geweest in de regio Schagen. Hun fotoarchief wordt nu beheerd door het Zijper Museum onder de naam 'Niestadt Beeldbank'. Elk kwartaal publiceert De Kakelepost een paar foto's uit dit unieke archief en voorziet deze van actueel commentaar. Niestadt Beeldbankwww.zijpermuseum.nl/nb De geschiedenis van het Schager Slot is velen bekend. Al vrij snel nadat de laatste kasteelheer het slot had verlaten, raakte het al in de 17e eeuw in verval. De bevol king vond het aantrekkelijk om de 'gratis' kasteelstenen te gebrui ken voor lokale bouwprojecten en zo werd het slot langzaam maar zeker gekannibaliseerd. Alleen twee kleine torens ontsprongen de dans. Menigeen zal zich de situatie van rond 1970 herinneren. Twee oude slottorens in bijzonder slechte staat met een vervuilde, vrijwel dichtgeslibde 'slotgracht'. Een park met verwilderde struiken eromheen. Met recht vergane glo rie. Maar de prachtige historische locatie in het centrum deed het hart van velen sneller kloppen. Zo nu en dan kwamen er plannen om het slot in oude luister te herstel len. Begin jaren zeventig van de 20e eeuw bracht de Fransman Sambeau Lecocq zijn enorme collectie uit de Eerste Wereldoor log onder in één van de torens (waar het museum nog altijd zit). Ook de inmiddels overleden Lecocq was voorstander van herbouw van het slot. Op de foto is het idee gevisualiseerd met een maquette. Lecoq staat rechts met in het midden Arie Kapitein en links Theo Sjerps. Dit initiatief uit de jaren zeventig haalde het niet. Pas in de 21e eeuw werd een bouwplan met Grote Zaal, VVV en hotelkamers gerealiseerd. Finan cieel bleken de fundamenten wat minder dik dan de muren. Goed kasteelheerschap blijkt minder eenvoudig dan het lijkt. Maar hoe dan ook: 'adelstand verplicht'. Laat dat de nieuwe kasteelheer goed in de oren knopen. Robert Witsen 13

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 13