Winkelcentrum UideNiestadt Beeldbank PROJECT. BUR EAU Het winkelbestand is van levensbelang voor een centrumgemeente. Begin jaren zeventig besloot de gemeente om het stadshart met een groot overdekt winkelcentrum uit te breiden. Aan de Nieuwstraat had Albert Heijn net een moderne supermarkt neer gezet. Ongeveer in een diagonaal tussen Albert Heijn en 'Het Speelgoedparadijs' aan de Gedempte Gracht verrees het Makadocentrum. Het groene hart van het Schager centrum, er graasde zelfs vee op de weiden, werd verleden tijd. Door de jaren heen maakte het Makadocentrum diverse verbouwingen en kleine uitbreidingen door. Enkele voorbeelden: er was oor spronkelijk ook een wenteltrap naar het parkeerdak. Weg. Aan de Langestraat bestond een vierde entree. Gesloten. In het begin kon je 's avonds terecht bij enkele restaurants (er zat jarenlang een Chinees Restaurant). Bijna alle horeca verdween en het win kelcentrum zit nu potdicht na winkelsluitingstijd. Ook het parkeerdak ging achter slot en grendel. Winke liers kwamen en gingen, maar het Makado bleef altijd goed gevuld en verhuurd. De laatste jaren is een ken tering merkbaar. Diverse bekende zaken sloten al de deuren. Wat korte termijn 'ramsjhuurders' vullen de gaten met outlet-artikelen. Maar serieuze structurele leegstand dreigt. De economie en de opkomst van internetwinkels zijn daar debet aan. Op dit kantelmo ment wil de gemeente Schagen het winkelcentrum fors uitbreiden en veel gemeenschapsgeld beschik baar stellen. Dat er iets moet gebeuren om het winkelcentrum nieuw leven in te blazen is zonneklaar, maar of dit nu uitbreiding in vierkante meters moet zijn op kosten van de inwoners van Schagen? De gemeente en de projectontwikkelaar dromen in ieder geval van een foto als deze. Met trotse borden over plannen en uitvoerders. 12

Kakelepost - Schagen | 2014 | | pagina 12