Winterse sferen De fotografen Niestadt zijn bijna 90 jaar werkzaam geweest in de regio Schagen. Hun fotoarchief wordt nu beheerd door het Zijper Museum onder de naam 'Niestadt Beeldbank'. Elk kwartaal publiceert De Kakelepost een paar foto's uit dit unieke archief en voorziet deze van actueel commentaar. Niestadt Beeldbankwww.zijpermuseum.nl/nb groenstrook bestaat allang niet meer, het is nu één grote parkeerplaat voor auto's. Het is even zoeken, maar rechts op de foto, naast het insprin gende huis, staat één grote pomp. Deze behoorde bij Garage Jansen. Johannes Jansen begon voor de oorlog een motorenhandel (o.a. Harley David son) aan de Dorpen, maar verhuisde zijn bedrijf later naar de Nieuwe Laagzijde. In het pand waarin nu de 'kringloopwinkel' is gevestigd zat jarenlang garagebedrijf Jansen. De schoonzoon van Jansen, Johan Koolenbrander, nam de zaak over en was nog geruime tijd uitbater van het BP-station totdat het gesloten werd. Deze foto is genomen vanaf de groenstrook met het monument van de Tweede Wereldoorlog. Een mooi tijdsbeeld aan de voor avond van de grote autorevolutie. Sommige delen van Schagen maakten door de jaren heen ware metamorfoses door. De aanblik van de Molenstraat en de Nieuwe Laagzijde vanuit het oosten blijft echter heel herkenbaar. Eén van de grootste veranderingen was de demping van het vaarwater. De straat werd verbreed en in de nieuwe lay-out ontstond ruimte voor een tuin- achtige groenstrook. Op deze foto van eind jaren vijftig is dat 'parkje' met een sfeervolle winterse sneeuwlaag bedekt. De enorme toename van het autobezit heeft nadien de grootste impact gehad op het straatbeeld. Op deze foto zijn er nog geen parkeerplaatsen, er staat slechts een verdwaalde VW Kever in de Molenstraat. De Nieuwe Laag zijde is zelfs vrij van voertuigen. De parkachtige Robert Witsen 17

Kakelepost - Schagen | 2013 | | pagina 17