Oliecrisis en autoloze zondagen UdeNiestadt Beeldbank Het is dit najaar op de kop af 40 jaar geleden dat Schagen een aantal autoloze zondagen meemaak te. Achtergrond ervan was de 'Yom Kippoer'-oorlog in 1973 tussen de Arabische wereld en Israël. In 1967 was Israël met een bliksemaanval op haar buurlanden de naderende strijd voor. Deze Zes daagse Oorlog werd voor Israël een grote overwin ning. Binnen de Arabische wereld heerste daarna een sfeer van wrok over de militaire nederlaag en enkele landen kwamen in het geheim overeen de strijd voort te zetten. Dat lukte wonderwel en Israël werd volledig verrast in 1973 op de grote Joodse feestdag Yom-Kippoer (een groot deel van het leger was op dat moment met verlof). Na in eerste instantie verliezen te moeten incasseren herpakte Israël zich en wist, zij het met grote moeite, de situatie te stabiliseren en het bleef de baas in de in 1967 bezette gebieden. Daarna ging de Arabische wereld over op economische sancties. De olieprij- zen werden fors verhoogd en de productiecapaci teit van olie werd kunstmatig verlaagd. Deze eerste oliecrisis had een enorme impact op de Westerse economieën die gewend waren aan goedkope olie. Enkele landen die tijdens de Yom-Kippoer oorlog Israël hadden gesteund, zoals Nederland, werden geconfronteerd met een olieboycot. Nederland kreeg officieel helemaal geen olie meer uit het Midden-Oosten. Hierop reageerde de regering eind 1973 met het afkondigen van autoloze zondagen om het energieverbruik te verlagen. Hoewel de maatregel weinig effect sorteerde, zijn de lege auto wegen met spelende kinderen erop in het collectief geheugen van Nederland gegrift. In de Niestadt Beeldbank zit deze foto gemaakt op de eerste autoloze zondag in november 1973. De bood schap is duidelijk: deze 'rijder' laat zich niet kisten en verplaatst zich gewoon te paard door Schagen. De pompen van tankstation Snaas aan de Dorpen dienen slechts als om het paard even te stallen. 16

Kakelepost - Schagen | 2013 | | pagina 16