De eerste automobilisten nemen zelf wat extra voorraad mee op reis OCCASIONS GARANTIE £Si39ffigi De groei van de autoverkopen deed de dealerbedrijven in de jaren zestig uit hun jasje groeien. De knijpende situatie is zicht baar bij Volkswagen aan de Havenstraat. Bouwondernemer Vlaming was één van de eerste inwoners van Schagen die een auto bezat. Op de foto zit de familie in de schitte rende Spyker. Snaas was van oudsher een prijsvechter met zijn 'Vrije Pomp'. revolutie op gang. De aanschafprijs is zo aantrekkelijk dat veel meer mensen zich een auto kunnen veroorloven. De crisis in de jaren dertig en de Tweede Wereldoorlog vertragen de opmars van het autobezit in Nederland, maar de groeitrend is onmis kenbaar ingezet. Met de komst van de eerste voertuigen ontstaat direct vraag naar motorbrandstoffen. De eerste automobilisten nemen zelf wat extra voorraad mee op reis, want een uitgebreid netwerk van tankstations betstaat nog niet. In Schagen verschijnen de eerste brandstofpompen als 'bijproduct' van een dealer- of garagebedrijf. Mensen kopen een motorfiets of een auto en hebben daarvoor ook benzine of diesel nodig. De verkoop van de bijbehorende brandstofzien de dealers vooral als een service aan hun klanten en niet als hoofdbron van bestaan. Autobedrijven groeien uit hun jas Logischerwijs liggen de eerste brandstofpompen in Schagen aan grote doorgaande straten als De Loet, het Noord, de Laan en de Nieuwe Laagzijde. Hier beginnen de eerste dealer- en ga ragebedrijven. Eerst kleinschalig, want van een grote showroom is nog geen sprake. De autoverkopers in het centrum van Scha gen beginnen in de loop van de jaren vijftig aan de start van een stormachtige groeiperiode. De welvaart van de bevolking neemt snel toe en steeds meer mensen gaan tot aanschafvan een auto over. De garagebedrijven maken een krachtige ontwikkeling door en groeien letterlijk uit hun jasje. Foto's van bedrijven aan de Nieuwstraat, het Noord of de Havenstraat uit de jaren zestig tonen het overduidelijk aan. Nieuwe en gebruikte auto's staan dubbeldik langs de straten van de bedrijven geparkeerd. De situ atie rond deze succesvolle autobedrijven in het centrum wordt na 1970 simpelweg onhoudbaar. Oldenburg Komrij nemen VW over van Van Wirdum aan de Havenstraat en verkassen naar een nieuwbouwlocatie aan de Langestraat. Dit is een van de weinige autobedrijven die in de

Kakelepost - Schagen | 2013 | | pagina 7