I Het praatje aan de pomp Tankstations in centrum Schagen verdwenen als sneeuw voor de zon BP-pompen aan de Nieuwe Laagzijde. Het zijn nu parkeervakken voor de 3 P Veel auto's komen in het centrum van Schagen omdat de bestuurder boodschappen wil doen. Voorheen kon dan ook meteen de brandstoftank worden gevuld. Het is nu bijna niet meer voor te stellen dat begin jaren zeventig er nog bijna 15 pomphouders in het centrum zaten! Het leek zo vanzelfsprekend, maar in een vrij kort tijdsbestek zijn vrijwel alle tankstations verdwenen. De Kakelepost blikt terug op deze centraal gelegen pomplocaties en die vaak generatieslang in de familie waren. Ruim 150 jaar geleden startte de productie van aardolie. Edwin Drake boorde in 1859 in het Amerikaanse Pennsylvania met succes aardolie aan. Zijn handelwijze sloeg aan en in de tweede helft van de 19e eeuw verschenen er op meer plaatsen in de wereld olieboortorens. Ook in het toenmalige Nederlands- Indië waar voorlopers van de huidige Shell de eerste aardolie produceerden. Maar olie diende toen nog niet als brandstof voor motoren. In de 19e eeuw werd aardolie vooral gebruikt voor de productie van lampolie ofpetroleum. Deze producten werden gebruikt als verlichtingsbrandstofof om er eten mee te koken. Wie kent die typische petroleumgeur nog uit grootmoe ders keuken? Dealers met brandstofverkoop Rond 1890 slagen de Duitse ingenieurs Daimler en Diesel erin om de eerste explosiemotoren te bouwen. Rond 1900 rijden de eerste bruikbare motorvoertuigen rond. Deze lijken nog sterk op een paardenkoets, maar dan met een motor erin. Hierna gaan de ontwikkelingen snel. Ook de Eerste Wereldoorlog brengt veel innovatie in voertuigtechniek. Auto's en vrachtwa gens worden steeds gewoner in het straatbeeld, hoewel het bezit van een auto in die tijd alleen voor de notabelen is weggelegd. Een mooi voorbeeld in Schagen is de flamboyante architect en bouwondernemer Vlaming, die een prestigieuze Spijker bezat. In de jaren twintig brengt Henry Ford met zijn 'Model T' een klinkt niet meer 6 Foto's: Niestadt, Van Rooy, Oldenburg, Snaas en Shell

Kakelepost - Schagen | 2013 | | pagina 6