De fotografen Niestadt zijn bijna 90 jaar werkzaam geweest in de regio Schagen. Hun fotoarchief wordt nu beheerd door het Zijper Museum onder de naam 'Niestadt Beeldbank'. Elk kwartaal publiceert De Kakelepost een paar foto's uit dit unieke archief en voorziet deze van actueel commentaar. Niestadt Beeldbankwww.zijpermuseum.nl/nb Vaarwegen dempen Van oudsher zijn straten als de Loet, het Noord en de Dorpen de 'hoofdaders' naar de marktstad. Zij hadden naast de landweg ook allemaal een vaar weg lopen. Want veel koopwaar en andere lading werd met boten en beurtschepen vervoerd. De vaardienst richting Alkmaar/Amsterdam maakte bijvoorbeeld gebruik van de Laansloot die bij de Dorpen buiten de bebouwing van Schagen kwam. Het schip wist zich lang te handhaven, maar na de Tweede Wereldoorlog maakte de vrachtauto er definitief een einde aan. Na vele eeuwen was de levensvatbaarheid van een bootdienst voorbij. Pleziervaart was in de jaren vijftig geen serieus onderwerp in het overheidsbeleid, en vele ge meenten worstelden met de vraag wat zij moesten doen met deze 'nutteloze' vaarwegen. Dempen was in veel gevallen het credo. Utrecht is daarvan een rampzalig voorbeeld. Het gedempte centrum verloor veel van haar unieke structuur. Nu heeft Utrecht spijt en zijn er plannen om een deel van de waterwegen in oude luister te herstellen. Schagen mocht als moderne gemeente niet achterblijven. Zo werden alle vaarwegen door de jaren heen gedempt met als hekkensluiter de Laansloot. Niestadt maakte eind 1958 deze foto. De oevers zijn afgegraven en het water weggepompt. Plomp verloren staat de mooie voetgangersbrug nog te stralen in zijn oude glorie. Kort daarna was het voorbij. Veel deed Schagen niet met de gedempte Laan. Op de vrijgekomen grond werd een parkje aangelegd, waarvan de paden niet echt aansluiten op de trottoirs op de Laan. Terugblikkend bleek de demping weinig zinvol. Robert Witsen 15

Kakelepost - Schagen | 2013 | | pagina 15