Schaalvergroting noodzakelijk 12. Nieuwstraat met auto- en brandstof verkoop door Boontjes. Ter hoogte van waar nu de HEMA zit. 13. Boontjes had ook pompen aan het Noord. van het vakblad 'Help!' voor de pomphouders van Shell. In het novembernummer 1989 siert het tankstation van Ligthart aan de Loet de voorpagina. Het veelzeggende fotobijschrift in het magazine luidt: "Waar vind je in Nederland nog een pompsta tion zo pittoresk gelegen als in Schagen?" In 2000 zijn er nog twee pomphouders in het oude centrum van Schagen overgebleven: Aad Kok (die de pomp overnam van Jan Ligthart) met Shell aan de Loet en Nic Snaas met zijn Witte Pomp aan de Dorpen. Beide stations voldoen aan de dan geldende normen en hadden vandaag de dag nog open kunnen zijn. Waar het de Loet betreft geeft de gemeente echter de voor keur aan verplaatsing naar De Fok. Aad Kok krijgt vergunning om daar een compleet nieuw tankstation te bouwen. Dit opent in juli 2000 als Shell de Fok en heet tegenwoordig Super Tank Kok. Nic Snaas vond geen opvolging in de zaak en deze zeer bekende 'brandstoffamilie' uit Schagen sloot haar vertrouwde pomp aan de Dorpen definitief De meeste 'nieuwe' garagebedrijven op De Fok en de Witte Paal hebben tegenwoordig ook geen eigen pomp meer. De toene mende eisen op milieugebied, maar ook veiligheid voor het personeel, maken de exploitatie van een pomp steeds duurder. Een pomphouder die in de jaren tachtig een miljoen liter auto brandstof per jaar verkocht, kon daar een goede boterham mee verdienen. Maar net als andere sectoren in de economie moet ook de pomphouder fors groeien om een positiefbedrijfsre- sultaat te blijven behalen. Wie momenteel van brandstofver koop wil leven dient toch al snel vijf miljoen liter brandstof op jaarbasis af te zetten. Het gebrek aan ruimte voor schaalvergroting is de reden dat van alle tankstations er slechts twee op de grens van het centrum wisten te overleven. Zowel de familie De Graaf met het Es- sostation als de familie Van Wirdum konden hun tankstation als het ware spiegelen. Van Wirdum b ouwde aan de overkant 10

Kakelepost - Schagen | 2013 | | pagina 10