opzetten van een grote wervingsactie om leden (donateurs) te krijgen, want in 1947 is de financiering van de begroting vooral de verantwoordelijkheid van de brandweervereniging en niet van de gemeente. Huis aan huis worden folders verspreid om donateurs te werven. Deze folders worden later luidruchtig met de bellenwagen van de brandweer opgehaald. Van loeiend naar stil alarm Op 8 augustus 1947 houdt in café-restaurant 'De Posthoorn' de eerste Algemene Vergadering zitting. De door de burgemeester van Schagen opgestelde reglementen worden voorgelezen en goedgekeurd. In betrekkelijk kort tij dsbestek worden verschil lende bestuursvergaderingen gehouden om de nieuwe brand weervereniging krachtig op de rails te zetten. Zo besluit men dat de heer Heinsbergen van de Brandweer Zaandam de man schappen in Schagen gaat bijscholen. Het doel is de onderlinge samenwerking te bevorderen en de graad van geoefendheid te verbeteren. De voortvarende aanpak blijkt ook uit het feit dat op 27 april 1948 de brandweer een onderkomen krijgt aan de Loet. De kazerne, meer een flinke garage, wordt op maandagavond 27 april 1948 feestelijk in gebruik genomen. Voor de leden met hun partners, de burgemeester en echtgenote, de raadsleden, de pers en de gemeentearchitect wordt het een memorabele avond met veel bedankjes over en weer. In dat jaar verandert ook de alarmprocedure. Schagen gaat in 1948 over op de invoering van een stil brandalarm'. Dit houdt in dat in de huizen van de man schappen een schel wordt aangebracht, die afgaat bij alarmering. Daarmee behoort het voormalige geloei van de alarmsirene in het openbaar tot het verleden. In 1978 krijgen de brandweerlie den eigen pagers' (een radiografisch oproepsysteem), zodat zij overal en altijd zijn te alarmeren. Dit werkt goed en anno 2012 gebeurt de alarmering nog altijd met pagers. Eén van de belangrijkste voorwaarden om vrijwillig brandweer man te zijn, is een korte reactietijd op alarmering. De huidige norm is om binnen vier minuten van huis of werkplek op de brandweerkazerne te zijn. Bij de oprichting in 1947 is het groot ste deel van de beroepsbevolking werkzaam in of zeer nabij de gemeente Schagen. Opleidingseisen zijn er niet. Gezond van lijf en leden en een enthousiaste instelling zijn prima ingrediënten om lid te worden van de club'. Want los van hun belangrijke taakstelling zijn ook saamhorigheid en gezelligheid belangrijke ingrediënten. Volgens de huidige brandweercommandant, Wil lem Bronder: "We zijn altijd een hechte organisatie geweest. Als vrienden onder elkaar. We moeten op elkaar kunnen vertrou wen op spannende en kritieke momenten. Daarom is ervan oudsher veel oog voor 'bindingsmomenten'. Het tweejaarlijkse uitstapje hoort daar zeker bij." Sinds 1975 ervaart de brandweer dat het werven van man schappen lastiger is geworden. De brandweervereniging wijt dit aan de toegenomen mobiliteit van de beroepsbevolking. Dankzij het toenemende autobezit sinds de jaren '60 zijn veel inwoners van Schagen steeds verder in de provincie gaan wer ken. Wie buiten de gemeente werkt, haalt vrijwel nooit de norm om binnen vier minuten op de kazerne te zijn. Ondanks het gestegen inwonertal is het aantal mensen dat aan die korte reac tietijd kan voldoen eerder af- dan toegenomen. Bovendien is het aantal functies bij de brandweer sinds 1947 gestaag gegroeid. Een brandweerwagen met een volledig ploeg bestaat uit zes mensen. De twee wagens van 'Magnus' vergen bij een complete inzet twaalf personeelsleden. Omdat er altij d brandwachten De aanleiding tot oprichting van een nieuwe brandweervereniging: 15 december 1946 brand in het Noord-Hollandsch koffiehuis. (20645) Groepsfoto circa 1954 (van links naar rechts). Boven: Piet Scheltus, Arie de Jong, Toon Dekker, Jaap Boonacker, IzaakStolk, Dirk Koning, Piet Plas, Dolf Kornhorst, Rinus Tolsma, Cor Joon. Onder: Smit, Willem Korshuizen, Tinus Schoen, Jan Vermeulen, Jan Mooi en Arie Blokker. (18238) Foto's: Niestadt Collectie, archief de heer Joon, R.J, Witsen. De nummers tussen haakjes verwijzen naar het fotonummer in de Niestadt Beeldbank. Op de kazerne binnen 4 minuten! Toenemende opleidingseisen 7

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 7