65 jaar brandweervereniging 'Magnus' IT mil lil TTTT" li Georganiseerde brandbestrijding in Schagen gaat al terug tot 1756. Een uit de hand gelopen brand in het Noord-Hollandsch Koffiehuis in 1946 is aanleiding voor de gemeente om de organisatie van de brandweer te verbeteren. In 1947 wordt de Vrijwillige Brandweer Schagen 'Magnus' opgericht. De brandweer maakte sindsdien diverse ontwikke lingen door. Sinds 2011 is de brandweer gevestigd in een nieuwe kazerne aan de Hofstraat. Aan de vooravond van de gemeentelijke fusie en integraties in groter verband een terugblik op 65 jaar Brand weervereniging Magnus. Brand was van oudsher een risicofactor in het dagelijks leven door het gebruik van brandgevaarlijke bouwmaterialen als hout en riet, maar ook door weinig bouwregels vanuit een gebrekkig veiligheidsbesef Verlichting met kaarsen en koken/verwarmen met open vuur maakten de kans op brand levensgroot. Zo gingen tijdens de grote brand van Londen in 1666 ruim 13.000 huizen verloren. Hoewel een plaats als Schagen een vrij kleine bebouwing kende, lag ook hier het vuur altijd op de loer. Tot in 1756 was de brandbestrijding in Schagen een kwestie van actieve burenhulp. Een brand bestreed men met eenvoudige middelen, vooral met leren emmers gevuld met water. Van de burgerij werd verwacht dat zij emmers in huis hadden, mocht de nood aan de man komen. Toch werd de behoefte aan een meer gefundeerde brandaanpak gevoeld in de gemeenschap. Dit bracht de schout, burgemeester en schepenen ertoe om op 17 september 1756 een 'reglement, ordre en keure' in te voeren. Hierin krijgen de inwoners van Schagen een aantal verplich tingen opgelegd. Uit de keur blijkt dat vanaf die datum de brandweer in Schagen georganiseerd werd. Er werden diverse brandmeesters en andere officianten' aangesteld. Catastrofe dwingt tot verandering Een enorme brand in Schagen was op 29 augustus 1895 toen de grote kerk op de Markt in vlammen opging. Ook tijdens de Tweede Wereldoorlog werd geregeld een beroep op de brandweerlieden gedaan. Zeker na het exploderen van de muni- tietrein op het treinemplacement in september 1944. Er waren zelfs twee brandweerverenigingen actief in Schagen, die naar verluidt niet altijd goed met elkaar samenwerkten. Het gebrek aan onderlinge afstemming kwam pijnlijk naar voren tij dens de grote brand in het Noord-Hollandsch Koffiehuis. Op 15 december 1946 brak brand uit in het koffiehuis van Jan Schenk als gevolg van kortsluiting in een lichtkroon. De dansende paren vluchtten in paniek de zaal uit toen de brand snel om zich heen sloeg. De brandweerverenigingen reageerden traag op deze zon dagavond. Pas na een half uur verscheen de eerste brandweer wagen op locatie en was het koffiehuis al verloren. De aanpa lende percelen konden maar ternauwernood gered worden. Zoals gebruikelijk zijn ongelukken vrijwel altijd de aanleiding om zaken te verbeteren en echt maatregelen te treffen. Ook de gang van zaken rond de brandweer bij het koffiehuis was zon spreekwoordelijke druppel die de emmer deed overlopen. In reactie op de gebeurtenissen dwingt de gemeente een nieuwe structuur af (de twee oude brandweerverenigingen verdwijnen) en op 1 augustus ziet de Vrijwillige Brandweer 'Magnus' Scha gen het levenslicht. Een paar dagen later, op 3 augustus 1947, vindt de eerste bestuursvergadering plaats onder leiding van voorzitter P. Groot. De vergadering gaat voortvarend van start en stelt een aantal prioriteiten vast. Eén van de actiepunten is het Met een rijk versierde wagen werft Magnus eindjaren veertig actief donateurs. Groepsfoto team 1948. Brandweeroefening eind jaren veertig. 7 brand meesterV

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 6