Vier families Numan t met een dubbele Tl ij het onderzoek naar gegevens »- V** -Uvoor het artikel over het mili- 'voor het artikel over het mili taire zakboekje Hermanus Numan (Kakelepost 2012 nr. 3) viel het me op dat binnen deze familie Numan verschillende dubbele achternamen zijn ontstaan. Het zijn Star Numan, Numan Oijevaar, Numan van Son en Harbrink Numan. Over het ontstaan van deze vier dubbele achternamen. Van iemand met een dubbele achternaam denken we al gauw dat hij of zij van 'hogere' komaf is of mogelijk wel van adel. De gedachte leeft dat deze personen een stapje hoger staan op de maatschappelijke ladder en dus een streepje voor hebben in het maatschappelijk verkeer. Of de dragers van een dubbele naam hiervan profijt hebben, is nog niet wetenschappelijk aangetoond maar lijkt waarschijnlijk. Dat het omgekeerde zeker het geval is, hebben we nog niet zo lang geleden kunnen lezen in een onderzoek naar de sollicitatie- problemen van allochtone jongeren die vermoedelijk afgewe zen worden op grond van hun achternaam. Met een mooie achternaam, bij voorkeur een dubbele, kun je je onderscheiden. Binnen sommige families leefde deze gedachte heel sterk en werden er pogingen gedaan om zichzelf of de kinderen, een dubbele achternaam te bezorgen. De wetgever had dit voorzien en bij de invoering van de bur gerlijke stand in 1811 werd het verboden bij de aangifte van een geboorte het kind als voornaam een bestaande familienaam te geven. Er werden echter allerlei pogingen gedaan om de regels te omzeilen. Er blijft echter een Koninklijk Besluit nodig om een dergelijke naam officieel te maken. De eerder genoemde dubbele achternamen waarin Numan voorkomt, vinden hun oorsprong in een Gronings geslacht met de familienaam Numan, namelijk bij de broers Elenricus en Ar- noldus Numan zoons van Hermanus Numan en Ella Munting. De familie Star Numan Henricus Numan 1746-1787) was predikant bij de Hervorm de gemeente te Baflo Rasquert, een dorp in de Groninger Om melanden. Hij trouwde met Johanna Sofia Piccard, de dochter van een predikant in Warffum. Hun zoon Alexander Numan trouwde met Catharina Doro thea Star Lichtenvoort. Hun kinderen kregen Star als tweede voornaam en daarmee was de familienaam Star Numan geboren. Dit gebeurde voor 1811 toen de burgerlijke stand werd ingevoerd en de tot op dat moment soepele regels voor de naamgeving werden aangescherpt. De nazaten van Arnoldus Numan 1753-1831die dus wat jonger waren, kregen hiermee te maken, maar verschillende van hen slaagden erin de nieuwe regels te omzeilen. De familienaam Star Numan heeft de 2 le eeuw niet gehaald. Volgens de Familienamenbank van het Meertens Instituut waren er in 1947 nog twee naamdragers waarvan er in 2007 niemand meer in leven was. Arnoldus Numan Arnoldus studeerde voor dominee. In 1781 startte hij zijn loopbaan in de Groningse gemeente Vriescheloo waar hij tot zijn vertrek in 1785 naar Ezinge, eveneens in de provincie Groningen, werkzaam was. Hij trouwt in 1784 met Frederika Elisabeth Schütze uit Namen. In Ezinge worden hun dochter Stephana Margaretha 1788) en hun zoon Johannes Jacobus (1791) geboren. In 1794 word Arnoldus beroepen in Oude Niedorp waar hij tot zijn overlijden werkzaam is. Het preken ging hem niet goed af maar hij oogstte grote waar dering als schoolopziener. Zijn dochter Stephana en zijn zoon Johannes werden de grond leggers van een drietal dubbele familienamen. De familie Numan van Son Stephana Margaretha Numan trouwt in 1809 in Oude Niedorp met Pieter Jansz Ooijvaar, veldwachter te Oude Niedorp en later in Schagen. Hun dochter Agathajohanna, in 1810 in Oude Niedorp geboren, trouwt in 1831 in Schagen met magazijnmeester Se- bastianus Tillemanus van Son. Zij vertrekken naar Amsterdam waar hun eerste twee kinderen worden geboren. Omstreeks 1837 vertrekt het echtpaar naar Veenhuizen waar Sebastiaan werk had gevonden als magazijnmeester, vermoedelijk bij de Koloniën van Weldadigheid. Hier worden hun derde en vierde kind geboren. De jongste is een zoon, die ingeschreven wordt als Arnoldus Numan van Son. Als de ambtenaar van de burgerlijke stand de regels goed gehanteerd had, had hij de tweede voornaam afgekeurd. Deze Arnoldus trouwt met Maria Catharina Coomans. Hun nazaten noemen zich Numan van Son. Ook deze dubbele naam is uitgestorven. Volgens de Familiena- mendatabank waren er al in 1947 geen naamdragers meer. De familie Numan Oijevaar In 1824 wordt in Schagen uit het vorengenoemde echtpaar Oij evaar/Numan een zoon geboren. Hij krijgt de naam Jan en wordt later kastelein en timmerman. Jan trouwt in 1845 in Zijpe met Neeltje Kreijger. Tien jaar later overlijdt zij in Schagen. Jan hertrouwt in 1856 te Schagen met de Schagense Antje Zwart. Omstreeks 1857 vertrekken zij naar Den Helder waar drie kinderen worden geboren. De jongste in 1860 is een zoon die als Arnold Numan Oijevaar wordt ingeschreven. Als voornaam krijgt hij de volledige naam van zijn overgrootvader. Een poging achternaam

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 4