op de Tweede Dorpen wel een naam te hebben, namelijk 'De Oude Hof (zie het boek van Jaap de Wit, Boerenleven in de regio Schagen, 2012). Wel zien we de bewoners in actie als het gaat om koop en verkoop van huizen, stukken erf boomgaarden en landerijen, uiteraard altijd onder vermelding van de ligging, en dus de be lendingen. En dat helpt om die bewoners en eigenaren thuis te brengen op de Dorpen en daarmee de geschiedenis te achterha len van de percelen waarom het hier begonnen is. We zijn in het bijzonder nieuwsgierig naar de lotgevallen van de percelen en de bewoners ervan op de Eerste Dorpen. In een flink aantal aktes komen we inderdaad de familie Berger tegen als wonende op de Eerste Dorpen, of als degenen die iets kopen of verkopen en overdragen of overgedragen krijgen, of als degenen die wonen naast het perceel dat bij een overdracht is betrokken. In een akte van 3 augustus 1684 lezen we: 'Pieter Jansz woonende op de Hoochtwouder pade als erf genaam van zijn broeder Willem Jansz ende Lijsbet Pietersz weduwe wijlen de voornoemde Willem Jansz woonende op de Nes, verkopen aan Adriaan Tates Berger woonende alhier op de Dorpen een huijs end erve staande ende leggende op de Dorpen belent den kooper selfs ten noorden de Heereweg (dat is de Bagijnelaan) ten oosten mitsgaders noch een kooltuijntje gelegen tusschen beijde de Dorpen gemeen met Hendrik Cor- nelisz Stoffels belent de Heereweg ten westen...' Op 23 december 1709 is Adriaan Tatesz Berger betrokken bij een koop: 'Cornelis Cornelisz Goedert van de Dorpen verkoopt aan Adriaan Tatesz Berger mede aldaar 't gedeelte van sijn erf gelegen besuijden 't heek staende althans en sullende ook blijvende (sic!) voor een scheijdheck tusschen sijn ende 't erf van Adriaan Berger op de Dorpen sijnde van de weg af west op tot een weijnigh beoosten de boed vier voeten doorgaans in de breette nogh 't gedeelte erf van daer eerst noordwest op tot op 't noorderste gedeelte van 't huijs-drop van de boed of stal met dan nogh de gront die dese boed beslaat tot aen de gemeene DIENSTJAAR 19 6Z ,£.Wlr Hulpkaart 5.

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 22