n In 1682 staat hetzelfde, moet betalen 10 schellingen. In 1687 Adriaan Berger 12 schellingen verhoocht van Maritge Jacobs 2 schellingen van Piet Keeltje de naam is niet goed leesbaar) 1 schelling wegens 't gecochte huijs, moet betalen 55 schellingen (we verwachten hier Tadeus Berger - zie de Legger 1686 - en vinden Adriaan). In 1693 Adriaan Tates Berger, moet betalen 56 schellingen en Louwrens Aeriaensz Berger wegens sijn vrouws goet ende 6 geerzen 1OV2 snees aangecocht landt gestelt op 60 schellingen. In 1698 staat hetzelfde voor beide, moeten betalen 58 resp. 69 schellingen. In 1711 Cornelis Berger 60 schellingen Adriaan Berger, 56 schellingen (doorgestreept en dat wil zeg gen: inmiddels overleden) en Tadeus Berger (hier is genoemde Tadeus dan!) 60 schellingen Louris Berger 64 schellingen (doorgestreept; dus inmiddels overleden), zijn kinderen. In 1723 Tadeus Berger wert verhoogt 10 schellingen comt met de oude staal (doorgestreept, 'uijtgevallen' 1727; in 1727 of kort daarvoor overleden, wil dat zeggen), moet betalen 70 schel lingen In 1730 wordt geen lid van de familie Berger vermeld. In 1751 Louris Berger wert verhoogt 20 schellingen, dus nu 90 schellingen. In 1768 Louris Berger bij taxatie 82 schellingen. Al deze leden van de familie Berger maken het verhaal nog niet compleet en de vermelding in de Legger van de Huizen strookt niet met de aantekeningen in de Generale Pacht. Wat we nu wel weten, is dat de latere percelen (l832)C82en C83 lange tijd in bezit zijn geweest van en/of zijn bewoond door de rooms-katholieke familie Berger (Adriaan, Tadeus (Tates), Louris, Jan en Cornelis). C82 en C83 omvatten blijkens de Legger: a. het erf van een afgebroken huis (gevoegd bij het volgende nummer) b. 't erf van 't afgebroken huijs groot 3 snees (hofsteed) Doorgestreept en dat wil zeggen: inmiddels overleden c. 't huijs met erf een erfvan een afgebroken huis d. een erf van een afgebroken hooij (berg) e. (van de oostzijde) van een afgebroken huijs c erven van afgebrooken huijsen te samen groot 6V2 hofsteedt (geschat 1V2 gars of 134 ha.) f Aantekening: een hofstee (d) wil zeggen het terrein, de grond waarop een (boeren) huis staat of gestaan heeft of zou kunnen staan. Aantekening: 1 snees is 1 12 gars of 20 roeden; een gars is 7.200 m2,1 snees dus 600 m2, een roede 30 m2. De transportregisters Kunnen we nog meer ontdekken over de bewoners en/of eigenaren van dit perceel? Daarvoor moeten we de transportre gisters van Schagen lezen. In deze transportregisters laten degenen die een transactie zijn overeengekomen in ieder geval tegenover schepenen aanteke nen dat een stuk land, een huis, een schuldbekentenis is over gedragen van de een op de ander. Uiteraard wordt ook altijd de datum vermeld waarop de akte tot stand kwam. Meestal wordt een dergelijk transport voorafgegaan door een bezoek aan de notaris die in een akte een en ander vastlegt. We leren dus de namen van de betrokkenen kennen, maar ook de precieze plaats van een huis of een stuk land, omdat meestal de belendende percelen of huizen, wateren of wegen worden genoemd. Niet zelden onder vermelding van de naam van het desbetreffende huis ofhet desbetreffende stuk land, een veldnaam. De landerijen op de Dorpen, beperkt tot een weitje, een kroft, een boomgaard of een zogenaamd kooltuintje (een groente tuin) hebben geen van alle een naam, althans niet volgens de transportregisters. Ook de huizen ofboerderijen op de Dorpen hebben in deze registers geen naam, ook al blijkt de boerderij Gezicht op Schagen PhotOïtofR-J- BrüEen,»n, Sch.e» De boerderij van SchoorI op de Eerste Dorpen. Gezicht op Schagen y Photograaf R, J. 8rt8en,.„, Sch>lrm. 21

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 21