De Dorpen is al sinds lang een straat of weg in Schagen aan de zuidkant van de oude stad. Het gaat om een tweetal verhoogde woonplaatsen, die vermoedelijk al in de 12e eeuw of aan het eind van de 1 le eeuw zijn opgeworpen en in de loop van de tijd langzaam zijn verhoogd door menselijke activiteiten op die plek: afval, mest, begroeiing en daardoor ook humusvorming. Vanaf het begin hebben er mensen gewoond en door de eeuwen heen is dat zo gebleven. Soms waren ze volop be woond, soms maar magertjes. Pas in de laatste eeuw zijn de Dorpen vastgegroeid aan de bewoning langs de Bagijnenlaan of kortweg de Laan. Het woord 'Dorp(en)' Eerst het woord 'Dorpen' zelf Het woord 'dorp' wordt wel op gevat als 'torp', of'terp', maar de oorspronkelijke betekenis lijkt 'akker' te zijn geweest. De Dorpen worden gezien als een van 'De Buiten Buurten' van Schagen, net als de Keins, de Nes enz., althans in het verpon- dingsboek, de zogeheten legger van de huizen, van 1686. Dit verpondingsboekis een belastingregister. De Dorpen worden onderscheiden in de Eerste Dorpen en de Tweede Dorpen, terwijl de Eerste Dorpen ook wel bekend waren als 'de Henste Dorpen'. Het woord 'henst' betekent dichtstbijzijnd, zoals in 'heinde en verre' het woord 'heinde' dichtbij betekent. De bewoners Wat weten we van de bewoners vanaf het begin tot nu toe? De eerste namen die we tegenkomen, vertellen ons dat iemand bijv. Jan heet en woont of gewoond heeft op of afkomstig is van de Dorpen. Hij heet dan Jan Dorpen en als zijn vader Cornelis heette: Jan Cornelisz Dorpen. In de 16e eeuw is dat de normale vorm van naamgeving. Er komt echter een periode - vrij snel daarna - dat de naam Dorpen iemands achternaam wordt. Hij heeft dan niets meer te maken met de Dorpen, behalve dan dat we weten dat zijn voorouders van de Dorpen afkomstig waren. Gegevens en bronnen Naast kadastrale gegevens vanaf 1832 zijn er feiten te vinden in de Legger van de huizen 1686 en 1803), de Generale Pacht- boeken van 1660 en volgende jaren tot en met 1768. Bovendien is er een scala aan gegevens te vinden en gevonden in de transportregisters vanaf 1555 tot aan het begin van de 20e eeuw. Die gegevens betreffen de namen van bewoners en/ of eigenaren en allerlei transacties als het gaat om percelen, huizen en hoeven. En uiteraard bevatten ook de notariële akten vele gegevens van de bewoners van Schagen en dus ook van de bewoners van de Dorpen. De boerderij op de Tweede Dorpen. Een boerderij op de Dorpen

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 16