Uit de collectie van Boerderij- en Rijtuigmuseum Vreeburg ir ritasjs Zon verhaal doet me denken aan appeltjesdieven, die door een gat in de heg bij de buurman appeltjes stelen, maar door hun gevulde broekzakken niet meer terug kunnen en op hun lazer krijgen van de buurman. In het verleden werden er ook andere middelen gebruikt om vlooien te vangen of juist te verdrijven. Bekend was vroeger het Vlooienkruid (met Latijnse naam Pulicaria), dat ook in Nederland in het wild voorkomt en dat door zijn sterke geur de mensenvlooien op een afstand zou weten te houden. Zelf heb ik dat nooit geprobeerd, want de vlooien die af en toe bij ons thuis voorkomen, zijn kattenvlooien en daar hebben we dan wel iets chemisch voor, of liever gezegd: tegen. De naam Pulex de Springer) vind je trouwens in meer dierennamen, zoals Gammarus pulex, de vlokreeft, en Daphnia pulex, de watervlo. In museum Vreeburg hebben we gelukkig nooit een vlooien plaag. Wel komen er overwinterende lieveheersbeestjes soms voor ongemak zorgen. In museum Vreeburg hebben we een ivoren buisje met een afschroefbaar dopje. Er zitten 24 ronde gaatjes op het middengedeelte. Het is een onopvallend, 9 cm lang, witachtig gevalletje. Je moet wel een beetje zoeken, voordat je het in Vreeburg ontdekt. Wat zou dat nu weer zijn? Het dingetje werd in het verleden, toen de mens nog geplaagd werd door mensenvlooien (met de Latijnse naam Pulex irritans), onder je kleren of in je pruik meegedragen. Een damesdecolleté was een ideale plek. Binnenin het buisje zat een watje gedrenkt in (dieren-)bloed, waar de vlooien op afkwamen. Door het dopje er af te draaien, kon je een vers watje met bloed in het buisje doen. Als de vlooien eenmaal in het buisje waren en zich volgezogen hadden met bloed, was hun achterlijf zó opgezwollen, dat ze niet meer door de gaatjes naar buiten konden komen. Aan het eind van de dag werd het kokertj e in het water gelegd, zodat de vlooien verdronken. Het waren nu eenmaal geen watervlooien. in Vreeburg Bert Siezen

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 15