Nieuwe rubriek: Verkiezingen mmm Stadsstrand %Niestadt Beeldbank De fotografen Niestadt zijn bijna 90 jaar werkzaam geweest in de regio Schagen. Het archief wordt nu beheerd door het Zijper Museum onder de naam 'Niestadt Beeldbank'. Met ingang van deze Kakelepost gaat de nieuwe rubriek 'Uit de Niestadt Beeldbank' van start. Hierin worden enkele foto's uit dit unieke archief gepubliceerd en van actueel commentaar voorzien. De gemeenteraadsverkiezing voor de nieuwe fusiegemeente Schagen is net achter de rug. Negentig jaar geleden moest er ook worden gestemd. Lijst 4 Plaatselijk Belang voert in de jaren '20 campagne met een bus op de Schager Markt. Voor die tijd een mo derne manier van campagnevoeren. De bus is het enige motorvoertuig op de Markt, verderop staat een paar- denkoets geparkeerd. Ook modern was het feit dat vrouwen mochten stemmen. Dit was het resultaat van een nationale wetswijziging in 1917, waarbij ook vrouwen algemeen kies recht kregen. De foto is vermoedelijk genomen vanaf het balkonnetje van Hotel Igesz, of uit een van de bovenramen van de Posthoorn. Aan de noordzijde zien we op de hoek van de Nieuwstraat café 't Vosje en het woonhuis van de fam. Gou- wenberg. Aan de westzijde de woning van de wed. A. Koomen (afgebroken), de smederij van Wardenaar (Olde Smidse), de Roode Leeuw (Markt 15), de Wildeman (verdwenen), de Gou den Engel (Wonders) en het Centrum (Koeienhemel). Trots is Schagen op het enkele jaren geleden aangelegde 'stadsstrand' aan de Schager Wiel. Helemaal nieuw is dat idee niet, zo blijkt uit deze foto van circa 1971In de vijver tussen de Van Goghlaan, Rembrandtlaan en Beethovenlaan liep het speelveld glooiend af in het water. Als aan het strand genieten kinderen op de foto volop van het weidestrand en het zwemwater aan wat nu het Mondri- aanpark heet. Op de achtergrond de St. Willibrordusschool, nu basisschool De Rank. 14 Robert Witsen

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 14