Vuilniszakken naar het Zijper Museum Jaren later moest het fotomateriaal het gemeentehuis uit. Het werd opgeslagen bij een van de dochters, verhuisde vervolgens naar de caravan van Corry Cramer-Keijzer, daarna naar een zolder op de Laan, en uiteindelijk weer terug naar het gemeen tehuis in Schagen. En steeds met het gevoel van "dit mag nooit weggegooid worden". De zakken met negatieven kwamen ver volgens in de vergetelheid en de verblijfplaats ervan was slechts bekend bij een enkele persoon. Lubert en Willem Niestadt op de nog uitgestorven Gedempte Gracht in Schagen. De voorouders van de gebroeders Lubert en Willem Niestadt vertrokken rond 1862 uit Duitsland naar Sint Maartensbrug. Hun fotowinkel in Schagen eindigde in de jaren '80 van de 20e eeuw met een brand op de Gedempte Gracht. Beide Niestadt- fotografen waren toen al op leeftijd en gestopt met hun werkzaamheden. Gelukkig hadden ze een grote verzamelwoede en bewaarden ze al hun fotografische werk. Door een wonder werd dit fotografisch verleden voor de toekomst behouden. Over de achtergronden van de 'Niestadt Beeldbank'. In oktober 1983 brak brand uit bij de buurman, Schoenenwin kel Mantel. Gelukkig bleef de Niestadt-winkel aan de Gedemp te Gracht gespaard, maar er was ernstige waterschade ontstaan. Dozen vol met ongeordende negatieven en ontwikkelde foto rolletjes in filmkokertjes waren doorweekt. De maanden erop werd door de beide dochters van Willem Niestadt samen met een goede kennis van Lubert, Corry Cramer-Keijzer en enkele gemeentewerkers, de winkel leeggehaald. Het in vuilniszakken meegenomen materiaal werd opgeslagen in het gemeentehuis van Schagen. Gelukkig maar. In maart 1984 brak er wederom brand uit, nu in het fotoatelier zelf De fotowinkel brandde tot de grond toe af Gelukkig was veel fotomateriaal gered. Alhoe wel, het vocht begon zijn werk te doen. Begin 1998 werd op de hoek Sint Maartensweg en Grote Sloot in St. Maartensbrug een monument onthuld ter nagedachte nis van het fotografengeslacht Niestadt. Tijdens de receptie, na afloop in het dorpshuis de Uitkijk, kwam de toenmalige voor zitter van het Zijper Museum, Annemies Schenk, in gesprek met Corrie Cramer-Keijzer. Op de vraag of er misschien nog foto's waren van de gebroeders Niestadt vernam zij van Corrie Cramer-Keijzer dat er tien vuilniszakken met fotografisch materiaal in een kast stonden op de zolder van het gemeente huis in Schagen. Toen kwam alles snel aan het rollen. Door het enthousiasme van Annemies Schenk, de wens van zowel Corrie Cramer-Keijzer als van de erven Niestadt om de negatieven een goede toekomst te geven en de mogelijkheden bij het Zijper Museum (toen nog Oudheidskamer geheten), kwam spoedig de overdracht van de 'bijzondere' vuilniszakken tot stand. Niet wetend wat voor een gigantisch werk er te wachten stond. Even 80.000 negatieven scannen Ai spoedig bleek dat het schoonmaken van de negatieven (het vocht had duidelijk de nodige sporen achtergelaten) en vervol gens het scannen ervan, niet door eigen medewerkers uitge voerd kon worden. Na het vinden van de nodige subsidiebron nen werd het werk uitbesteed aan het bedrijf Pictura Imaginis te Heiloo. Het terugontvangen resultaat waren enkele dozen met cd's met negatiefbeelden. Tevens werd een FileMakerPro data base geleverd om de beelden verder toegankelijk te maken. Alle cd's moesten grondig gecontroleerd worden op volledigheid en op consistentie met de database. De nodige aanpassingen en verbeteringen werden vervolgens uitgevoerd door het externe Niestadt Beeldbank

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 12