HU Twee interessante lezingen modezaak Schmalz aan de Gedempte Gracht. Bij deze enorme brand gaat het gehele gebouw verloren. De winkels Mantel en Schmalz bestaan nog steeds aan de Gedempte Gracht, maar het zijn wel nieuwe gebouwen. Het centrum is van oudsher voor de brandweer een complexe' omgeving waar panden dicht op el kaar staan en de risico's op brand groter zijn dan in een gewoon woonhuis. Om die reden geeft de brandweer de voorkeur aan een kazernelocatie in of direct naast het centrum. Minder uitrukken door preventie Ondanks groei van de gemeente en toename van het verkeer vertoont het aantal grote calamiteiten een dalende tendens. De reden is meer veiligheidsbewustzijn en duidelijker regelgeving. Zo zijn de bouwvoorschriften veel strenger dan 60 jaar geleden. Ook het toepassen van brandwerende materialen, zeker in openbare gebouwen, is inmiddels gemeengoed. Deze maatre gelen hebben tot gevolg dat bij het uitbreken van een brand, de schade vaak binnen de perken is te houden. Ook voor bedrijven gelden veel meer regels dan vroeger. Dat die maatregelen op lan gere termijn werken, blijkt duidelijk uit de daling van het aantal grote branden. Een vergelijkbaar beeld laat het verkeer zien. Ondanks intensievere verkeersstromen in en rond Schagen is het aantal serieuze ongelukken gedaald door het aanbrengen van maatregelen die de verkeersveiligheid bevorderen, waaron der verkeerslichten en rotondes. Brandweercommandant Willem Bronder"Diep in zijn hart wil elke brandweerman niets liever dan vuur blussen, maar voorko men is natuurlijk beter dan genezen. Ook in het voorkomen van brand zijn wij steeds actiever geworden. Preventie is een taak die de nodige aandacht krijgt. Er loopt een nieuwe campagne voor het aanbrengen van rookmelders in huizen. Ook aan schoolklassen wordt daarover uitleg gegeven. Veiligheid is een doorgaand proces, maar het werkt wel. Er zit duidelijk een stij gende lijn in. Autogordels vond men nog niet eens zo heel lang geleden overbodig. Nu zijn zelfs airbags in de auto gemeengoed. Rookmelders zijn in nieuwbouwwoningen al standaard sinds 2003, maar over tien jaar is het ook gek als je ze niet hebt zitten in een ouder huis." Op 17 oktober laatstleden luisterde een volle zaal naar wat Glen Pronk vertelde over de restauratiewerkzaam heden aan de kerk op de Markt in Schagen. Stap voor stap leidde hij ons door alle werkzaamheden inclusief de voorbereidingen heen. De talloze en onverwachte moei lijkheden waarvoor de restaurateurs kwamen te staan, lichtte hij toe met woord, met beeld en met meegebrachte materialen en gereedschappen. De vaktermen die hij gebruikte, en wel moest gebrui ken, lichtte hij toe, zodat ook de leken onder het gehoor konden volgen waarover het ging. Na twee uur was de kerk gerestaureerd, een klus die in werkelijkheid maanden had geduurd en zich voltrok vanaf het hoogste topje tot aan de verwarming in de vloer. Dit was een verhaal dat verdient vaker verteld te worden en aan meer mensen. Dinsdagavond 27 november vertelde Jos Leenders, geschiedschrijver, afkomstig uit Rotterdam, woonachtig in Bovenkarspel, zijn verhaal over West-Friesland. Is er een tegenstelling tussen de bewoners van het oosten en die van het westen van West-Friesland Om die vraag te kunnen beantwoorden ging hij uitvoerig in op wat een West-Friesland en West-Friezen zijn in eigen ogen en in die van andere, niet West-Friezen. Uit alle bronnen die hij aanhaalde en waaruit hij vertelde, blijkt eigenlijk telkens maar één ding glashelder. Zoals Prinses Maxima ons nog niet zo lang geleden terecht voorhield dat dé Nederlander niet bestaat, zo maakte Jos Leenders zijn talrijke toerhoorders duidelijk dat dé West- Fries niet bestaat. Hoezeer sommigen ook hun best gedaan hebben, het tegendeel te beweren, onder wie in de jaren dertig en veertig de rechtsgeleerde en uit West-Friesland afkom stige Arien de Goede, schrijver van het bekende boek 'Swannotsrecht', als je de bronnen leest en bestudeert en je ogen en oren de kost geeft, dan blijft er niets over van de stugheid, of de openheid, of de recht-door-zee- houding enz. van de West-Fries. Met de vele kaarten, teksten en verhalen, waarmee hij zijn verhaal doorspekte, maakte Leenders duidelijk hoe het vanaf het begin met de West-Friezen gesteld was. Er wa ren geen West-Friezen. Die hebben we achteraf'gemaakt'. De toehoorders van Jos Leenders beloonden hem en zij verhaal met een daverend applaus en gingen zeker rijker naar huis geboeid en 'gesticht' door een goed en op feiten gestoeld verhaal. De nieuwe brand weerkazerne aan de Hofstraat werd in 2011 in gebruik genomen. Met een 'pager' krijgt een brandweer medewerker een alarmering direct door. De lezing van Glen Pronk en het verhaal van Jos Leenders Robert Witsen Karei Nu man 11

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 11