Een negatief rapport van de arbeidsinspectie in 2000 luidt het einde in voor de kazerne aan de Zijperweg. Het gebouw voldeed niet meer aan de nieuwe arbeidswetgeving. Nader on derzoek wijst uit dat een verbouwing, om aan de nieuwe eisen te voldoen, evenveel zou kosten als nieuwbouw. Hierop worden zeven mogelijke nieuwbouw locaties in ogenschouw genomen, waarbij vestiging aan de kop van de Hofstraat de voorkeur geniet. De reden was dat deze plek direct aan de kruising met de N245 ligt en bovendien in het centrum van Schagen. Vooral de bebouwing in het centrum is een risicofactor voor grote bran den (het verleden toont dat ook aan). De nieuwbouw aan de Hofstraat wordt op 18 juni 2011 feestelijk in gebruik genomen. Voorzieningen die de nieuwe kazerne heeft gekregen zijn een goede afzuiging van uitlaatgassen van de voertuigen, douche gelegenheden voor dames en heren, een eigen kantine, meer ruimte voor de voertuigen, grotere omkleedruimte, kantoren voor de commandant en bevelvoerders, eigen les- en instructie ruimten. Centrum van oudsher risicovol In het gedenkboek dat in 1997 bij het vijftigjarig jubileum wordt uitgegeven, staat nauwgezet per jaar op welke momenten en naar welke locaties werd uitgerukt. Van branden in woningen, auto's, bedrijfspanden, kleine opstallen tot vals alarm. Geregeld wordt ook assistentie verleend aan collega-korpsen. Bijvoor beeld aan Zijpe bij de grote brand op 27 mei 1987 bij Dekker in Sint Maartensbrug en recent nog, in mei 2011, bij de duinbran den in Schoorl. Ingrijpend zijn diverse grote branden in het centrum van Schagen. Grote zaken voor de brandweer waren op 28 januari 1968 de brand in Hotel 'De Roode Leeuw' aan de Markt en op 25 oktober 1983 het uitbranden van schoenenwinkel Mantel aan de Gedempte Gracht. Op 4 maart 1984, Schagen viert carnaval die zondag, gaat het alarm. Er is brand uitgebroken in lier voorop de auto. Tegenwoordig is er nog steeds een regionale hulpverleningauto beschikbaar, een DAF 55 met kraan. Deze wordt ingezet bij waterongevallen en ongevallen met meer of zwaardere voertuigen. Op de derde locatie In haar 65-jarig bestaan heeft de vrijwillige brandweer Schagen vanuit drie locaties gewerkt. De eerste was aan De Loet. Op deze locatie zit momenteel de smederij van de Westfriese fol klore. De komst van twee nieuwe Mercedes brandweerauto's in 1978 noopte tot verhuizing naar een andere kazerne, want het nieuwe materieel paste simpelweg niet meer in de brandweerga rage aan De Loet. Een praktische oplossing werd gevonden aan de Zijperweg. Naast het bestaande gebouw van Openbare Wer ken was nog ruimte voor uitbreiding. Hiermee was tijdens de bouw in 1977 van het nieuwe gebouw voor Openbare Werken al rekening gehouden. De nieuwe brandweerkazerne werd op 13 december 1978 geopend. Het is tevens het moment waarop afscheid werd genomen van commandant Boonacker. Groepsfoto team 1963. Brand bij Schmalz op de Gedempte Gracht, 1984. Afscheid van comman dant Jan Boonacker in 1978 op de antieke brandweerwagen uit 1912. (27867) Met twee nieuwe Mercedes 913-voertuigen is de brandweer in 1978 weer helemaal bij de tijd. (27863) Brandweercom mandant Willem Bronder is de eerste, en tot heden enige, beroepskracht. Brandweercommandanten 1947 Dirk Koning, ondernemer/metselbedrijf 1960 Jaap Boonacker, ondernemer/drukkerij 1978 Hans Kramer, directeur openbare werken 1982 Binus Feijen, medewerker ECN 1991 Joop de Graaf, ondernemer/tankstation 1997 Willem Bronder, beroepsbrandweerman 10

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 10