De namen Jeruzalemen Jericho zijn wel opvallend bewust gekozen zal in oorsprong meer dan drie meter zijn geweest. Op geringe afstand van de rand van de wiel was er in het verleden al een diepte van twee meter. De randen of oevers van de wiel liepen vroeger dan ook steil naar beneden. Aanleg ventweg Het toeval wil dat nu ten westen van de provinciale weg een ventweg of parallelweg wordt aangelegd. Deze ventweg komt ter hoogte van Emaus over de Priggedik, daar waar de toegangs poort en het voetpad naar het oude huis waren gelegen. De voor de aanleg van de ventweg benodigde graafwerkzaamhe den zouden voor de AWN tegelijkertijd een gelegenheid zijn om alsnog dateerbaar materiaal te vinden, verbonden aan het huis Emaus. De omgeving Honderd jaar na het verdwijnen van Emaus werden er in de nabijheid van de wielen nog twee huizen gebouwd met de be tekenisvolle namen 'Jeruzalem' en 'Jericho'. Het huis 'Jeruzalem' werd een honderd meter ten zuiden van de wielen gebouwd in het eerste kwart van de 18e eeuw. De eerste bewoner ervan was Cornelis Jansz Bonte. Ook nu staat er nog steeds een huis dat de naam 'Jeruzalem' draagt. Het huis 'Jericho' kwam te noorden van de wielen in het derde kwart van de 18 eeuw tot stand en de eerste bewoner ervan was Hendrik Draijen. Het raadsel Emaus wacht op oplossing Blijkbaar wisten de lokale bewoners in de 18e eeuw meer over het huis Emaus dan wij nu weten. De namen Jeruzalem' en Jericho' zijn wel opvallend bewust gekozen. Mogelijk dat er in de toekomst meer gegevens uit de archieven te voorschijn komen, die het raadsel van Emaus kunnen oplos sen. Het onderzoek wordt vervolgd. Dirk van Foreest. Het zegel. De akte van de verkoop van een stuk land, gelegen ten westen van Emaus, gedateerd 6 juli 1497 waar van de tekst luidt: Wij Willem van Poelenburch ende Heijnrijck Gerijtsz van Vosholle mannen van de Graefflicheijt van Hol- lant doen condt allen luijden dat voir ons gecomen is Gerijt Claes Willemsz weduwe van Adrichem met Jan Willemsz van Adrichem hem ende haer kijnderen bestorven voocht Ende gelijde voir haer ende haere kijnderen met haer voochts handt voirscreven dat sij quijt gescouden heefft kwijt gescholden heeft) ende quijt scelt mits desen brieve tot eenen vrijen eijghendomme der susters van dat oudehoff bijnnen der stede van Alcmaer affter der prochie kercke drie geersen lants ende derdalff sneets gelegen inden banne ende heerlijcheijt van Scaghen in een stucke lants geheeten floris venne onderdeell gelegen inde quattelkaech Ende belent hebben met eijghen ende met voirscreven Pieter Allaertszoon aen den oost zijde ende Wouter Jacobsz aen den westzijde Ende bekende haer seiven ende haer kijnderen met haer voochts handt voirscreven hier off al voldaen ende betaelt te wesen den lesten pennijnck penning) metten eersten Ende beloofft voirt die voirscreven waer/woorde(?) met haer kijnderen ende voochts handt dit voirscreven lant te vrijen ende te waeren als men vrij lant ende eerve erf) sculdich is te vrijen ende te waeren naeden banne daer tselve lant onder gelegen is sonder enighe pachte ofte opstal van renten daer op te behouden ofte hebben alle dingen sonder arch ofte list In kennisse der waerheijt soe hebben wij Willem van Poelenburch ende Heijn rijck Gerijtsz van Vosholle mannen der Graefflijcheijt voirscreven onse zegelen hier onder aengehangen opten sesten dach van Julio anno 1497. 14 John van Lunsen

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 14