Emaus aan de Priggedik was geen klooster sche Werkgemeenschap Nederland afdeling Schagen) in maart 2011 toestemming van de perceelseigenaar om grondonder zoek te doen. Over de kavel is een twintigtal grondboringen gedaan. Met de boringen werd direct duidelijk dat de grond tussen de twee voormalige wielen - tot ruim één meter diep - op latere datum was aangebracht, waarbij aangevoerd rivierzand tussen de grondlagen werd aangetroffen. De complete geschie denis van Emaus bleek verwijderd, diep afgegraven en opnieuw aangevuld met het rivierzand. Na archiefonderzoek bleek dit gelijktijdig met de aanleg van de provinciale weg te zijn gebeurd - door een bedrijf uit de plaats Uithoorn - en de bouw van de nieuwe boerderij Priggedik, rond 1933. Het rivierzand werd aangevoerd vanaf het Noord-Hollands Kanaal uit schepen bij Schoorldam en Sint Maartensvlotbrug en met vrachtwagens daarvandaan naar de aan te leggen provin ciale weg. De huidige situatie In de huidige situatie doorkruist de provinciale weg het voormalige perceel Emaus. De wielen zijn verdwenen onder het asfalt. Aan de westkant van de weg ligt nog het tracé van de oude weg 'om' Emaus deel van het archiefvan het St. Catharinaklooster te Alkmaar is verloren gegaan ten tijde van de Reformatie. In 1573 was het gedaan met de bezittingen van de kloosters. Emaus kwam in handen van de Stad Alkmaar. Schatbewaarder Dirk van Foreest kocht ze. Hij was het die enkele jaren later een verzoek van Willem van Oranje weigerde uit te voeren, welk verzoek de teruggave van kloosterbezittingen aan de geestelij ken inhield. Ook Emaus bleef in handen van de Stad Alkmaar. De bedevaartsplekis daarmee ongeveer 100 jaar in gebruik geweest. Na 1600 komt het huis Emaus in particuliere handen. De Stad Alkmaar verkoopt de gebouwen aan Aerjaen Garbrantsz Haringhuizen, die het volgens een akte in het jaar 1624 verkoopt aan Mr. Albert Fransz Rijp. Uit de tekst van deze akte blijkt dat Rijp heeft gekocht: een huijs en erf genaamd Emaus, twee wielen en rietbosschen, alles gelegen aan de Priggedik. Ergens tussen 1630 en 1645 zijn de gebouwen verdwenen. Op een tekening uit het jaar 1654 staat al een boerenhuis ten noor den van de wielen met dezelfde naam Emaus. De pijlen bij de tekening wijzen de wielen aan. In 1645 worden als eigenaars van dit boerenhuis Jan Jacobsz Cramer en Harck Cornelis vermeld. Op zoek naar uitgewiste sporen Om een spoor te kunnen vinden van enige datering of gebruik van het oude huis Emaus, kreeg de AWN Schagen (Archeologi- Resultaat onderzoek Wel heeft de AWN kunnen vaststellen dat de wielen in de afge lopen honderden jaren al deels waren dichtgeslibd voordat ze werden aangevuld met het rivierzand. De diepte van de wielen Het huis Emaus was met zijn (bij)gebouwen precies gelegen tussen twee wielen. Op de kadastrale kaart van 1819 zien we de twee wielen. Ten zuiden van deze wielen een nieuw boerenhuis met de naam Priggedik. (A) Iets verder zuidelijk een nieuw huis met de naam Jeruzalem (B). Ten noorden van de wielen een huis met de naam Jericho (C), met daarnaast een stal (D) In particuliere handen 13

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 13