En opnieuw is modehuis Schmalz uit de as herrezen dat pand is verbrand. Dat gebeurde in 1984. En opnieuw is modehuis Schmalz uit de as herrezen. Ten slotte is een aantal jaren geleden het gehele verpand verbouwd, maar nog steeds is modehuis Schmalz (nummer 29) gevestigd tussen nummer 25 (voorheen rijwielhandel Boersen) en opticien Max Hopmans (nummer 31). Het pand waarin de gebroeders Niestadt hun fotowinkel hadden, is bij de brand in 1984 zodanig beschadigd, dat het is afgebroken en opgenomen in het in 1985 nieuw gebouwde pand. Drogist Van der Wal Rest nog te vermelden wat er is gebeurd met de andere apothe ker, de heer R. G. v.d. Wal. Hij had zijn drogisterij en apotheek een aantal huizen verder ook aan de Laagzij en wel in het pand waarin later het Handwerkhuis van de familie Molenaar was gevestigd. En nog weer later het speelgoedparadijs. Wie goed naar de foto kijkt en vervolgens naar de gevel van het speelgoed paradijs ziet dat het om hetzelfde pand gaat. Van der Wal is na de mislukte associatie zelf doorgegaan en die drogisterij is in bedrijf gebleven. Tientallen jaren adverteert R. G. van der Wal in de Schager Courant met bij hem verkrijgbare thee. En dat wordt in februari 1920 overgenomen door de erven R. G. van der Wal. Rudolph (Roelof) Gerard van der Wal wordt in Warmenhuizen geboren als Roelof Gerard van der Wal als tiende van de 15 kinderen van Willem van der Wal en Sophia Langenberg. Hij trouwt 18 juni 1876 in Koog aan de Zaan met Geertruij Ho- nigh. Ze krijgen twee dochters, Aaltje en Sophia, en twee zonen, Willem en Willem Meindert. Sophia overlijdt in 1898, Willem kort na zijn geboorte in 1884. Dochter Aaltje en later zoon Willem Meindert, die 11 jaar in leeftijd verschillen, vertrekken in september 1931 naar s-Gravenhage, zij is dan apothekersbediende, hij is zonder beroep. Het is duidelijk dat beide ouders zijn overleden, Aaltje wordt het hoofd van het gezin genoemd op de gezinskaart. Het plaatselijk nieuws van de Schager Courant vermeldt op 14 september 1931 dat het Handwerkhuis is verplaatst naar Laag- zijde B38 en dat is het pand waarin tot voor kort de apotheek van de erven Van der Wal was gehuisvest. De familie Molenaar zwaait daar dan lange tijd de scepter. Tot ook deze winkel verdwijnt en wordt gesloopt en na jaren plaats maakt voor de ingang van het Makadocentrum. Dokter Ensing En dokter Ensing? Johannes Ensing is arts geweest eerst op Texel en vervolgens in Schagen. Hij was de zoon van Jan Ensing, de kunstschilder (1819-1894) en Catharina Jager en werd ge boren in Groningen, althans daar werd zijn geboorte ingeschre ven, waarbij wordt vermeld dat het gaat om een vondeling. Hij studeerde in Groningen en trouwde in Groningen op 25-jarige

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 8