Zo zag het modehuis Schmalz eruit tussen 1915 en 1984. mingschenken. En wie onzer zal U een welverdiende rust in deze niet gaarne gunnen! Persoonlijk doet het ons leed van U te moeten scheiden. Wij weten wie Gij zijt. Wij hebben de welaangename ondervinding mogen opdoen Uwergroote welwillendheid en humaniteit, en van Uwe warme belangstelling in het wel en wee der gemeente Schagen. Ongetwijfeld geef ik dan ook uiting aan het gevoelen van hen, die hier tegenwoordig zijn, wanneer ik U recht hartelijk dank zeg voor alles, wat Gij in Uwe dubbele qualiteit van Wethouder en Raadslid, zoo tal van jaren voor de gemeente zijt geweest en persoonlijk betuig ik U mijne erkentelijkheid voor Uw zucht tot aangenaam samenwer ken in de vergaderingen van het Dagelijksch Bestuur en voor den steun en de vriendschap, dien ik als Burgemeester van U heb mogen ondervinden.' (aldus burgemeester Berman) De heer Hazeu bedankte dan de raad voor de welwillendheid, hem bewezen en hoopte, dat het Schagen steeds wel mocht gaan. Daarnaast was Hazeu lid van het kerkbestuur van de Hervorm de Kerk en schreefhij een boekje over de geschiedenis van de kerk dat verscheen in 1894. Een bewaarde anekdote De mondelinge overlevering heeft ervoor gezorgd dat we weten dat Hazeu een verstrooide man was. Hij zal vast veel aan zijn hoofd hebben gehad, als apotheker en als raadslid en wet houder. Mevrouw Marijke de Boer- Schmalz heeft ooit horen vertellen hoe Hazeu eens de kruier een zoentje gaf en zijn vrouw de fooi overhandigde. Ook al is het mogelijk een sterkverhaal, typerend is het wel. Overlijden en verkoop van het huis Op 16 november 1897, nog geen drie weken later, is Willem Arnoldus Hazeu overleden. De apotheek 'De Bloeiende Aloe wordt gesloten. Niet lang daarna wordt het pand verkocht. De advertentie waarin Notaris Backx (uitWieringerwaard) de publieke verkoping aankondigt, vermeldt dat dat zal gebeuren op de woensdagen 16 en 23 maart 1898, s avonds om zes uur in de landbouwsociëteit 'Cérès'. Het gaat om een hecht en sterk, weldoortimmerd, dubbel Heerenhuis, genaamd 'de bloeiende Aloë' waarin 50 jaren eene apotheek is uitgeoe fend, met laboratorium, Tuin, Steeg en Erf, kadaster sectie A no. 739, groot 4 aren, 80 centiaren en no. 899ged., groot ongeveer 5 aren, 14 centiaren. En een perceel Tuingrond daarnaast. Behoorende tot den boedel van wijlen den WelEdelen Heer WA. Hazeu. Te aanvaarden 1 Mei 1898. Een nieuwe bestemming Het huis wordt gekocht door Willem Dirksz Vader en de overdracht wordt in de hypotheken vier ingeschreven op 2 april 1898 (hyp. vier 0529-098). Uit de akte wordt duidelijk dat de vier kinderen van Hazeu de verkopers-erfgenamen zijn. Voor zijn vrouw Elsabé de Koning heeft Hazeu kennelijk op een andere wijze gezorgd. Het pand waarom het hier gaat, wordt voor f 5.650,- verkocht aan Willem Vader, manufacturier uit Schagen. De apotheek heeft opgehouden te bestaan, voortaan en tot nu toe worden er manufacturen verkocht. Op zijn beurt verkoopt Willem Vader het pand aan Christiaan Heinrich The- odor Schmalz, eveneens manufacturier. De overdracht wordt in geschreven in de hypotheken vier (0563-124) op negen januari 1902. En dan begint de geschiedenis van de familie Schmalz in Schagen Modehuis Schmalz En dan begint de geschiedenis van de familie Schmalz in Scha gen, op die plek aan de Gedempte Gracht, aan de Laagzij. In 1914 verbrandt het huis, dat in het jaar daarna wordt herbouwd. Velen zullen zich nog kunnen herinneren hoe Schmalz (je hoefde er nooit aan toe te voegen: kledingzaak of iets derge lijks, omdat iedereen dat wist) eruit zag. Zie ook de foto. Ook 7

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 7