'■arte lijken dank ln? In de transportregisters van de 19de eeuw, de zogenaamde hypotheken vier, bevindt zich een akte betreffende de verkoop en overdracht van een apotheek. Deze apotheek stond op de Lagezijde (van de Gedempte Gracht) en werd verkocht door de erven van Hazeu, de apotheker, die was overle den. De naam van deze apotheek luidde 'De Bloeiende Aloë'. De aloë vera staat en stond bekend als een geneeskrachtige plant. Het sap van de plant wordt gebruikt als middel bij verwondingen en tegen zonnebrand. De koop van het huis Op 29 oktober 1856 wordt in het register van de hypotheken vier ingeschreven dat de heer Willem Hazeu bij ruiling eigenaar wordt van 'een Huis met daarachter bijhehoorend erf, staande en gelegen binnen de Gemeente Sehagen aan de lagezijde kadastraal bekend in sectie A nummer driehonderdvijfendertig groot vier roeden tachtig ellen (460 m2) Een Tuin met Koepel achter het vorig perceel gelegen, kadaster sectie A nummer driehonderd vierennegentig, groot tien roeden zestig ellen (1.060 m2)' (hypotheken vier, 0153-56). De vorige eigenaar, Gerard Cornelis Koning, krijgt op zijn beurt het pand van Hazeu in Haarlem. Koning was apotheker, evenals Hazeu. De apotheek blijft dus in hetzelfde pand aan de Laagzij gevestigd. Een korte voorgeschiedenis Willem Arnoldus Hazeu werd geboren in Abcoude-Proosdij op 3 maart 1823. Hij trouwde in 1848 met Jacqueline Jeanne van der Tholl, geboren in 1825. Omstreeks 1850 kocht hij een apo theek in Haarlem van Martinus Nicolaas Beets, de vader van de schrijver van de Camera Obscura, Nicolaas Beets. Die apotheek stond in de Koningstraat, vlakbij de Stoofsteeg. Zie de tekening van het huis zoals het in de Koningstraat stond, huidige huis nummers 38-40. Dat huis en die apotheek verruilde Hazeu met de apotheek van de Koning in Sehagen aan de Laagzij. Hazeu in Sehagen Hazeu burgert goed in in Sehagen. Dat blijkt uit het feit dat hij lid wordt van de gemeenteraad en ten slotte ook wethouder en enige tijd waarnemend burgemeester. Hij is tweemaal getrouwd geweest, eerst met Jacqueline Jeanne van der Tholl, die overleed op 19 november 1861, en vervol gens op 27 augustus 1864 met Elsabé de Koning. Deze, zijn tweede, vrouw overleed op 20 januari 1901 in 's-Gravenhage. Ze woont dan nog in Sehagen, maar is, naar mag worden aange nomen, op bezoek bij een van haar (stiefkinderen. Als Willem Arnoldus Hazeu is overleden op 16 november 1897, op ruim 74-jarige leeftijd, plaatst zij een kleine annonce in de Schager Courant van 12 december van dat jaar waarin ze mede namens haar kinderen haar dank betuigt aan allen die tijdens de ziekte en na het overlijden van haar man blijk gegeven hadden van hun warme belangstelling en deelneming. Het incident Willem Hazeu was apotheker en hij noemde zijn apotheek 'De Bloeiende Aloë'. Er doet zich in zijn apothekersbestaan één situ atie of incident voor dat ruimschoots de krant haalt en dat zich afspeelt in 1886. In dat jaar of het najaar van het jaar daarvoor - hij is dan een jaar of tweeënzestig - staat er een samenwerking, een associatie, op stapel met de heer R. G. van der Wal, drogist en apotheker in Sehagen, eveneens gevestigd aan de Laagzij. In een ingezonden brief gedateerd 29 maart 1886, maakt Hazeu bekend dat deze associatie niet doorgaat 'door de bemoeizuchtige en ontijdige tusschenkomst van den Heer J. Ensing, medicinae-docter te dezer plaatse, tot wiens volkomen genoegen en zijn medeweten deze associatie eerst tot stand gekomen is, maar door het stellen van voor mij vernederende eischen, die ik niet kon noch mocht inwilligen, met Mede namens miine kiniW». behuwdkinderen be üi2 i - m vpIp M,Th i Voor de deelneming, tijdens de Seef ondervonden11 Ccht™ Wed. W. A. HAZEU— Sehagen, 10 Dec. 1887. Komng' Bloeiende 4

Kakelepost - Schagen | 2012 | | pagina 4