Hij werd de eerste heer van Schagen. Zijn taak was het om van Schagen een steunpunt te maken van waaruit de toekomstige graaf van Holland het altij d roerige West-Friesland in de gaten kon houden. Filips de Goede was immers nog volop in conflict met Jacoba van Beieren over wie de macht in Holland had. Een trouwe bondgenoot, en dat was Willem, kon Filips in deze con treien dus wel gebruiken Veel West-Friezen kozen in dit conflict immers de kant van Jacoba van Beieren, die overigens aan het kortste eind zou trekken. In 1428 erkende Jacoba namelijk Filips de Goede als erfgenaam van Holland in een verdrag dat bekend werd onder de naam 'de Zoen van Delft'.7 De inrichting van de 'nieuwe' kerk op de Markt werd voor een belangrijk gedeelte bepaald door Willem die het godshuis beschouwde als zijn kerk. Zo zorgde hij ervoor dat de heren van Schagen een eigen kapel in de kerk hadden, de zogenaamde sacramentskapel. Deze was rijk versierd en hier werd de relatie tussen heer en kerk het sterkst benadrukt. Op het tabernakel stond de familie van Beieren afgebeeld.9 In deze kapel werd op last van Willem van Beieren vier keer per week een heilige mis gelezen om de zielenrust voor de heren van Schagen en hun familie te garanderen. Daar stond tegenover dat de kerk, om dit te kunnen bekostigen, twee percelen (tezamen ongeveer 3,6 ha) land kreeg aan de Bierkade (de tegenwoordige Loet). Deze percelen werden Vicarie-land genoemd; kerkelijke goederen waarvan de opbrengst bestemd was voor het levensonderhoud van de geestelijkheid. Zoals te doen gebruikelijk in de middeleeuwen werden de heren van Schagen en hun vrouwen begraven in de plaatselijke kerk. Er waren twee tombes onder het koor van het oude kerk gebouw waarin Willem de Bastaard en zijn vrouw en Johan van Schagen en echtgenote lagen. De deksteen van het laatste paar is bij de brand van de oude kerk, in 1893, verloren gegaan. Die van Willem de Bastaard ligt, vreemd genoeg, sinds de brand in de oostelijke slottoren en is daar te bezichtigen. Het zou natuurlijk Waarom betaalde een familielid van de heer van Schagen de kerkvloer? Filips kreeg zo langzamerhand de 'Landen van Herwaarts Over" (grofweg het huidige Nederland en België) in handen. Langzamerhand ontstond er een gebied, grenzend aan de Noordzee, dat bij elkaar hoorde; de Nederlanden. Filips de Goede droeg daar aan bij door zijn centralisatiepolitiek. Onder zijn bewind komt de Staten-Generaal (een standenvergadering waarin vertegenwoordigers uit alle zeventien gewesten zaten) voor het eerst bij elkaar. Zijn opvolgers zetten deze politiek voort. Toen het gebied in 1506 deel werd van het Spaanse rijk, leidde deze centralisatiepolitiek tot veel problemen, ook op religieus gebied, maar daarover later meer. Willem de Bastaard stak veel energie in zijn nieuwe heerlijkheid. Hij wilde van Schagen een 'echte' stad maken. Hij gaf opdracht het kasteel te bouwen. Ook liet hij een nieuwe grote stenen kerk bouwen (lengte 160, breedte en hoogte 80 Rijnlandse voeten, dat wil zeggen ongeveer 49,6 bij 24,8 meter). Deze werd in 1460 ingewijd. Schagen kreeg een centrum dat een stad(je) waardig was.8 De heer van Schagen benoemde de twee pastoors van Schagen op grond van zijn recht van collatie. Eén voor de Markt en één voor de Keins. Op de Keins stond namelijk al eerder (sinds de negende eeuw?) een kerk dan in Schagen (zie ook deel een). Portret van Willem, de bastaard van Holland, eerste heer van Schagen. Het origineel hangt in het kasteel van Duras, België. In het Slot Schagen hangt een kopie. Foto F. Timmer.

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 7