De heren van Schagen en 'hun' kerk Waarom betaalde een familielid van de heer van Schagen de kerkvloer? Hoe zat het met de verhouding tussen kerk en staat in Schagen? Inmiddels werd duidelijk dat er rond het jaar duizend een ne derzetting moet zijn geweest op de plaats waar nu Schagen ligt. Het klooster van Egmond speelde een actieve rol in de ontgin ning van het gebied. Probleem van deze periode is dat er weinig bronnen zijn. Er zijn alleen de Annalen van Egmond waarin Schagen drie keer genoemd wordt (zie voorafgaande delen). Enkele eeuwen later, om precies te zijn in 1291, gaf het klooster van Egmond het grondgebied in Schagen terug aan Floris V (door de edelen vermoord!), de graafvan Holland. Niet dat men de graaf ter wille wilde zijn; het dijkonderhoud in het gebied werd waarschijnlijk te duur.2 In de dertiende eeuw begon de mist wat op te trekken rond Schagen, we komen het steeds vaker tegen in diverse bronnen. Uit een brief van de heer van Schagen uit 1492 blijkt dat er in de dertiende eeuw een kerk in Schagen moet hebben gestaan. In deze briefwerd aan de bisschop van Utrecht gemeld dat De kerk van Schagen al tweehonderd jaar vrijstelling had van een kerkelijke belasting en dat dat zo diende te blijven.3 Er werden in 1982 sporen van bebouwing en graven aangetrof fen uit de dertiende eeuw toen men het wegdek vernieuwde aan de Markt. 'Onder dien pastoor (Aelbert in 1468) wordt de vloer der oude kerk met bergsteen belegd. Schepenen en kerkmeesters laten dat werk uitvoeren, daartoe in staat gesteld door een gift van Philips van der Werf, zwager van den Heer van Schagen' zo is te lezen in een geschrift van eerwaarde Philippona, pastoor te Schagen van 1877 tot 1887.1 In de veertiende eeuw werd de kerk twee keer vermeld. In 1329 droeg koster Hildebrand zijn goederen op aan het klooster van Egmond. Als er een koster was in Schagen, lijkt het voor de hand te liggen dat er ook een kerk was in Schagen.4 Er zijn twee namen van pastoors bekend. In 1357 was Dirck Boudewijnsz. pastoor. Hij werd opgevolgd door Arnout Buys.5 Ook werd de toren van de kerk tweemaal genoemd. Eerst toen de grens tussen het grondgebied van Petten en Callantsoog in 1365 opnieuw moest worden bepaald, wegens kleiafzettingen vanuit zee. Dit werd gedaan door vanaf het gebied een denk beeldige lijn naar de Schager kerktoren te trekken. In 1421 werd er nogmaals melding van gemaakt dat de toren vanaf de duinen bij Petten te zien was.6 Beter geïnformeerd zijn we over het 'Herfsttij der Middeleeu wen': de vijftiende eeuw. Philippona wist de namen van zeven pastoors te voorschijn te toveren met daarbij soms enige bijzonderheden zoals we bij het begin van dit artikel al zagen. In 1415 kreeg Schagen voor het eerst stadsrecht. Twaalf jaar la ter werd het gebied zelfs een heerlijkheid. Philips van Bourgon- dië (Filips de Goede), inmiddels druk bezig graaf van Holland te worden, had het gebied in leen gegeven aan zijn bastaardoom Willem van Beieren, ook wel Willem de Bastaard genoemd. Religie in Schagen Deel 3 Christoforus, de beschermheilige van de katholieke kerk te Schagen op een glasraam in de huidige kerk. Foto J. v.d. Stok 6

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 6