de burgemeester, zeer in de smaak. In 1906 wijzigden B. en W de naam van de Vroolijke buurt in Roggeveenstraat. Was het een van de 'nader vast te stellen voorwaarden'? Was het een vrijwillig eerbetoon aan de vrijgevige gebroeders? We kunnen er alleen naar gissen. De bewoners van de al jaren in abominabele staat verkerende Roggeveenstraat verheugden zich al over de opwaardering van hun buurtje. Maar hun geduld werd verder op de proef gesteld. Met de aanleg van de Landbouwstraat in 1908 gingen de mooie plannen voor de Roggeveenstraat de ijskast in. Pas in 1915 besloot het gemeentebestuur de Roggeveenstraat uit zijn doodlopende status te verlossen door de aanleg van de Landbouwdwarsstraat, die in de jaren zeventig is omgedoopt tot Buiskoolstraat. Recent heeft de gemeente Schagen de wens uitgesproken het naambordje van de Roggeveenstraat van een onderschrift te voorzien. Bij de Buiskoolstraat gebeurde dat al eerder. Hoe die aan zijn naam komt, is niet moeilijk te verklaren: mr. dr. J.A.E. Buiskool werd onmiddellijk na WOU aangesteld als waarne mend burgemeester van Schagen (en in 1947 tot gouverneur ad interim van Suriname). Maar naar wie werd de Roggeveenstraat vernoemd? Dat was de vraag van de gemeente aan de Histori sche Vereniging. De beroemde schrijver valt al meteen af De straatnaam is toegekend in 1904. Leonard was toen zes jaar oud en schreef misschien net zijn naam, maar zeker nog geen boe ken. Burgemeester Willem Lz. dan? De parallel met Buiskool maakt het verleidelijk. Maar er zijn geen aanwijzingen dat deze Willem uitstak boven de honderden andere burgemeesters die Schagen ooit had. Raadslid Willem Cz. misschien? Het lijkt onwaarschijnlijk dat een straat wordt genoemd naar een zittend raadslid. Blijft over dat de straatnaam een gebaar van waardering is geweest voor het afstaan van de grond. Alles afwegende ligt die optie het meest voor de hand. HUnHHUBB een wormvormig aanhangsel De eerste huisjes van de 'Vrolijke buurt' nu Roggeveenstraat nr. 10 en 12 en het blokje 14,16 en 18 (foto april 1993). Peter Groenveld

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 5