Huis 337 is eerst bezit van Geert Evertsz Weduwe, vervolgens van Cornelis Jansz Smit, daarna van Cornelis Brouwer, vervolgens van Jan Bakker en ten slotte van Dirk Winkel. Deze huizen staan kennelijk naast elkaar, zoals de latere kadas trale percelen A91 en A92 naast elkaar liggen. Wat vertelt ons een aantal aktes uit de transportregisters? Over de positie van het Huis van Berouw leren we iets uit de volgende akte (d.d. 7 november 1708, inventarisnummer 5900, blz. 462): Cornelis Cornelisz Vader de Oude, oud Burgemeester van Outcarspel voor de eene helft en Jan Jacobsz Schelvis tot Noordscherwout voor hem selfs voor de een derde en voorts de rato caverende (het belang behartigend van) voor sijn broeders en susters kinderen hoorende (toebehorendede tweede twee derde en de wederhelftdewelcke verclaerden verkocht te hebben aen Claes Lourens Rotgans in de Oude Sijp een stucje groedlant gelegen ter sijden hetHuijs van Berouw in deNes- kaagh belend Dirck Pietersz Winckel ten westen en noorden groot omtrent vier geersen genaemt Conings tuijn voor de ordinaire en extra-ordinaire verpondingen en binnenomsla- gen (het gaat om drie soorten belasting, o.a. de gewone en de buitengewone lastenvan dejaeren 1706 en 1707 van 'tselve landt Het perceel, deConingstuin' geheten ligt dus naast en ten zuiden van het Huis van Berouw. Het gaat om het kadastrale perceel A93. Dit blijkt in te houden dat het Huis van Berouw het laatste huis aan de Keins is dat aan de noordkant van de weg ligt, tussen de weg en de dijk in. Een tweede akte, d.d. 8 augustus 1736 (inventarisnummer 5903, blz. 104v) maakt melding van 'het wielhuis': Wij Cornelis Hooglandt en Louris Butter, Schepenen van Scagen, doen cont dat voor ons gekomen sijn de edele Jan Bosman, Jan Hoep en Pieter Lagedijk, burgemeesteeren en regeerders van Scagen, als authorisatie (machtiging) hebbende van de Edele Mogende Heeren Gecommitteerde Raden deses Quartiers, dewelke mits desen in die qualiteijt verclaarden verkogt te hebben aan Cornelis Jansz Smit, een boerenhuijs en erve bij de Keijns, genaamt het Wielhuijs, groot het erf, van 't land gemeten, drie snees, soodanig 't selve behekt en bedoelt is, belendt het verlaten landt van Trijn Sijmons en Geert Evertsz ten westen en noorden, Willem Sijnmonsz Kes ten zuijden ...voorde somma van vijftien guldens gereet)'. De in deze acte genoemde Cornelis Jansz Smit kwamen we hiervoor tegen als eigenaar van het huis 337 in het verpon- dingregister. Het huis is kennelijk verlaten door Geert Evertsz Weduwe en daardoor in het bezit gekomen van de gemeente en dus van Domeinen. Het wordt derhalve verkocht door de Edele Mogende Heeren Gecommitteerde Raden van dit deel van de provincie (het Quartier), die de Domeinen vertegenwoordigen. Op 4 februari 1758 verkoopt Antje Cornelis Weduwe van Cor nelis Jansz Smit het huis genaamd 'het wielhuis' aan Cornelis Brouwer, getuige de volgende transportakte: "Wij Hendrik Hoflaan en Pieter Honingveldt, Schepenen van Scagen, doen cont dat voor ons gekomen sijn de edele Lam mert Dekker en Pieter Hoogendorp, regerende armevoogden van dese plaats, mitsgaders Dirk Wagenmaker voor hem selfs als de rato caverende voor sijn absente mede confraters diaconen en besorgers der armen van de Doopsgesinde Gemeente tot Barsingerhorn, en dus te samen in die qualiteijten alimente- rende (onderhoudende) Antje Cornelis weduwe van Cornelis Jansz Smit hier bij de Keijns overleden en hare kinderen, de welke mits desen in die voorseijde respective qualiteijten inge volge de publicque verkoopinge door haar gedaan, verclaarden op te dragen aan Cornelis Brouwer woonende in de Zijpe, een boerenhuijs en erve bij de Keijns genaamt het Wielhuijs, groot het erf van 't landt afgemeten 3 snees, soodanigh als 't behekt en bedoelt is, belendt den kooper ten westen en noorden, Wil lem Sijmons Kes ten zuijden, met de lijdende en heerschende dienstbaarheden daar bij beseten, voor de somma van een en dertigh guldens gereet(inventarisnummer 5904, blz. 134). Ook Cornelis Brouwer kwamen we tegen in het verponding- register als eigenaar van huis 337. En hij verkoopt het huis op 15 mei 1765 aan Jan Dirksz Bakker (akte in inventarisnummer 5905, blz. 71 v). Op zijn beurt verkoopt Jan Bakker het huis aan Dirk Winkel. Wanneer deze verkoop plaats had, is niet meer te achterhalen. Dirk Winkel bezit nu beide huizen, dat wil zeggen dat het in het geval van het 'Huis van Berouw' gaat om een woonhuis en in het geval van 'Het Wielhuis' om een boerenhuis. De huizen staan naast elkaar op de Keins, ten noorden van de weg en zijn de beide laatste huizen aan die weg. Vandaar dat ook gezegd wordt dat het 'Huis van Berouw' grenst aan de wiel, met dien verstande dat er nog een aantal percelen land tussen de wiel en het huis ligt. 'Het Wielhuis'staat dus tegen onze aanvankelijke verwachting in niet naast de Keinsmerwiel, maar in de buurtschap de Keins. Uit de laatste akte blijkt bovendien dat 'het Wielhuis' in ieder geval een poos is bewoond door doopsgezinden, die zich hier actief met de verkoop hebben bemoeid. De geciteerde akten zijn alle te vinden in het Regionaal Archief Alkmaar, Oudrechterlijk en Weeskamerarchief Schagen, in de vermelde inventarisnummers, deze akten zijn tevens alle gefoto grafeerd gepubliceerd op de website Van Papier tot Digitaal. ffc-.W. Karei Numan 23

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 23