woorden, waarna zijn advocaat, mr. Leesberg, zijn slotpleidooi hield. Deze benadrukte allereerst dat Jaap Schoorl tijdens de oorlog in het verzet zeer veel goed werk had verricht en dat het mede diezelfde moed was die hem tot deze stommiteit' had gebracht. Hij noemde die daad een ernstig feit, maar wees toch op de sympathieke persoonlijkheid van de verdachte, die hij een eerlijk man noemde. Schoorl was volgens hem een goed illegaal werker geweest, zonder dat hij zich daarop beriep. En hij vervolgde gloedvol: Met klem bracht mr. Leesberg al deze verzachtende omstandig heden naar voren en hij herinnerde er zelfs aan dat Schoorl alles had gedaan om tijdens de overval de kantoorbediende Bongenaar te kalmeren. Hij meende dan ook dat de geëiste straf te hoog was en verzocht om clementie en om Jaap Schoorl een kans te geven. Hij vroeg de rechter daarom Schoorl een gecombineerde straf op te leggen die hem in staat zou stellen zo spoedig mogelijk weer naar huis terug te keren om voor zijn vrouw en kinderen te zorgen, opdat zijn jonge gezin niet uit elkaar gescheurd zou worden. De officier van justitie zag zich niettemin genoodzaakt een on voorwaardelijke gevangenisstraf van één jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest te eisen, maar hij deed dat duidelijk met tegenzin en had al aangegeven dat hij die straf zelf eigenlijk te hoog vond. Er kon dus vermoedelijk wel een mild vonnis tegemoet gezien worden. In de uitspraak, die op 28 juli 1949 werd gedaan, bleken de rechters de verzachtende omstandigheden inderdaad te hebben meegewogen. Het vonnis sprak van "het zeer gunstige verleden van verdachte, speciaal gedurende de bezettingstijd, en de dwangpositie, waarin hij met betrekking tot den opbouw van een normaal gezinsleven was geraakt". Jaap Schoorl kwam er daarom met een opvallend milde strafvanaf: één jaar voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Dat betekende dat hij na de uitspraak onmiddellijk in vrijheid werd gesteld. Wel moest hij zich de eerste twee jaar van zijn proeftijd onder toezicht houden van de reclassering. Het geld dat na de overval werd teruggevonden - volgens het vonnis een bedrag van f 7.584,- van het totale geldbedrag van f 10.505,33 dat in de gestolen geldtrommel aanwezig moest zijn geweest - en de kapotte blikken trommel zelf werden teruggezonden aan het hoofdbestuur van de PTT in Den Haag. En Jaap keerde geruis loos terug naar huis. Latere jaren Jaap Schoorl bleef nog tot begin jaren zestig met zijn gezin in Wieringerwerfwonen. In die periode werden hier, na de doch ter en zoon die er ten tijde van de overval al waren, nog vijf kin deren geboren. Een groot gezin dus, wat een uiterste inspanning vergde om het te kunnen onderhouden. Jaap werkte in die tijd onder meer bij de Hoogovens en deed daarnaast ook agrarisch seizoenswerk. Later verhuisde hij met vrouw en kinderen naar Lekkerkerk en werkte hij als heftruckchauffeur in een golfkar- tonfabriek in Rotterdam-Zuid. Het waren moeilijke tijden en zijn huwelijk hield uiteindelijk geen stand. Jaap kwam alleen te staan en leidde sindsdien een nogal eenzaam leven. Wel keerde hij terug naar de vertrouwde omgeving van de Noordkop en naar baantjes in de agrarische sector. Het laatst woonde hij in een pension in Wieringerwaard, waar hij op de avond van 22 juni 1976 aan een hartaanval is overleden. Alleen, en niet meer dan 55 jaar oud. De overval op het Schager postkantoor werd, nadat de laatste krantenberichten erover eind juli 1949 waren verschenen, al spoedig weer vergeten. Binnen de familie van Jaap Schoorl werd er nooit meer over gesproken. En ook in Schagen en omstreken liet men het voorval rusten. Jaap Schoorl keerde weer terug naar de anonimiteit. Alleen bij het ophalen van de stilaan vervagende herinneringen aan de oorlog en het verzet dook soms zijn naam nog op. Jaap Schoor! op latere leeftijd. "Waarvoor heeft Schoorl gestreden in de illegaliteit? Toch zeker ook voor een betere wereld? De man is echter in enkele jaren ontgoocheld, was getrouwd en had kinderen, terwijl hij in Schagen woonde en zijn vrouw in Friesland. Van een bedrag van f 45 loon moest hij praktisch twee gezinnen onderhouden en hij en zijn vrouw zagen elkaar soms slechts eens in de twee maanden. Deze man heeft zich willen handhaven tegenover zijn vrouw, wie hij een tijdperk van huiselijk geluk in het vooruitzicht had gesteld. Op een gegeven moment heeft hij zijn vrouw beloften ge daan die hij niet kon verwerkelijken. Toen steeg de nood té hoog. Voor hij de overval pleegde, moet hij gedacht hebben niemand behalve de Staat te benadelen." dr. J.L. van der Pauw Bronnen Regionale kranten uit de periode februari t/m juli 1949 (Schager Courant, De Vrije Alkmaarder, Nieuw Noordhollands Dagblad, Flevo-Bode, Helderse Courant); gesprekken en correspondentie met fa milieleden van Jacob Schoorl (juli - augustus 2011); Noord-Hollands Archief, Haarlem: vonnis inzake Jacob Schoorl, 7 juli 1949 (archief nr. 485, inventa ris nr. 417); Regionaal Archief Alkmaar: gezinskaart Arie Schoorl (vader van Jacob Schoorl); Gemeente Niedorp: akte van overlijden van Jacob Schoorl. De foto van de BS-Schagen is afkomstig uit de Niestadt Fotocollectie, Zijper Museum, Schagerbrug (uitsne de uit foto nr. 28769). 21

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 21