De Hij heeft Jaap toen op zijn daad aangesproken maar zijn eigen broer verraden kon hij niet te halen. Van de inhoud van de trommel had hij toen nog geen weet. Hoeveel hij wel niet had buitgemaakt, hoorde hij pas later die ochtend op zijn werk, toen op de radio bericht werd dat er in Schagen een roofoverval was gepleegd waarbij maar liefst 10.000 gulden was buitgemaakt - het precieze bedrag bleek later zelfs nog ruim 500 gulden hoger te liggen. Toen hij s avonds weer thuis in Schagen was, brak hij de trommel open en verborg hij het geld en de revolver in het huis aan de Loet. De trommel gooide hij er in een sloot. Het geld nam hij de volgende dag mee naar zijn nieuwe, nog leegstaande woning in Wieringerwerfj waar hij het op allerlei plaatsen verstopte. Zijn vrouw besteedde ongeveer 2000 gulden ervan aan de inrichting van dat huis, on der meer aan meubelen, die ze voor een deel in Schagen kocht. Daardoor kon het gezin, dat eerder die maand uit Friesland was overgekomen en tot dusver nog aan de Loet had gelogeerd, een week na de overval de woning in Wieringerwerf betrekken. Hoe Jaap Schoorl tegenover zijn vrouw verklaard heeft waar de 2000 gulden die zij kon uitgeven opeens vandaan kwam, is niet be kend. Van de overige 8000 gulden, die in hun woning verborgen was en door de politie bij de huiszoeking was ontdekt, had zijn vrouw naar haar zeggen geen weet gehad. Een pijnlijke bijkomstigheid van het hele verhaal was dat Jaaps jongere broer Teun, met wie hij in het verzet had gezeten en een nauwe band had, er eigenlijk al onmiddellijk na de overval van overtuigd was dat zijn broer Jaap de dader was geweest. Diens moeilijke omstandigheden, zijn karakter en temperament waren hem maar al te goed bekend en toen hij van de toedracht van de overval hoorde, had hij de onvermijdelijke gevolgtrekking ge maakt. Hij ging naar het ouderlijk huis aan de Loet om te kijken ofjaaps revolver daar nog achter in de schuur opgeborgen lag. Die bleek verdwenen. Hij heeft Jaap toen op zijn daad aange sproken, maar zijn eigen broer verraden kon hij niet. Het proces Jaap Schoorl werd een paar dagen na zijn arrestatie en zijn verhoor in Winkel overgebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar, in afwachting van zijn proces. Hij kreeg een uitste kende advocaat in de persoon van mr. A.J.M. Leesberg. Deze was getroffen door de achtergronden van zijn cliënt en de dra matische omstandigheden waartoe hij tot zijn daad gekomen was. Hij toonde grote sympathie voor Jaap Schoorl. Maar ook de officier van justitie, mr. J.C V Meischke, wiens taak het was Schoorl aan te klagen en een passende straf te eisen, was door het geval gegrepen. Het proces had plaats in Alkmaar op dinsdagmorgen 19 juli 1949 voor de Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondis sementsrechtbank, gepresideerd door Mr. A.D. van Regteren Altena. Jaap Schoorl stond terecht op beschuldiging van diefstal voorafgegaan door bedreiging met geweld. Al dadelijk bleek dat de officier van justitie, mr. Meischke, in deze zaak duidelijk moeite had met zijn rol van aanklager. In zijn requisitoir zei hij dat naar zijn mening de verdachte geen misda- W8£T©®D^ TTIHliiATilg vrouw uit Shanghai dig man was maar dat hij een slachtoffer was geworden van de tijdsomstandigheden, waarmee hij doelde op de moeilijkheden om aan een woning en aan werk te komen. En zijn aanklacht nam vervolgens helemaal de vorm van een verdediging aan: Mr. Meischke bekende zelfs dat hij als mens liever op de plaats had gestaan van de verdediger mr. Leesberg dan aanklager te zijn in deze zaak, omdat dit volgens hem eigenlijk een geval was waarbij de verdachte voor een voorwaardelijke straf in aanmer king zou moeten komen. Het speet hem dan ook dat hij als vertegenwoordiger van de Staat en van het Openbaar Ministerie niets anders kon doen dan een onvoorwaardelijke gevangenis straf eisen: Vervolgens kwamen de getuigen aan het woord. De kantoor bediende Bongenaar zette zijn versie van de toedracht van de overval uiteen, waarna groepscommandant Van Dijk van de Rijkspolitie te Schagen vooral zijn best deed om zo weinig mogelijk over de zaak toe te lichten. De Schager Courant had daar alle begrip voor: Ook Jaap Schoorl zelf moest zijn lezing van de toedracht en de achtergronden van zijn daad geven en vragen daarover beant- Vanaf Vrijdag 15 Juli met RITA HAYWORTH ORSON WELLES e.v.a. 18 Jaar Zijn liefde bracht hem tot een roekeloze daad. waarvan hij de ontzettende gevolgen kreeg te dragen: Voorstellingen dagelijks om 8 uur Zaterdag 7 uur en 9.30 Zondag 2 uur, 4.30, 7 uur en 9.30 Woensdag 2.30 Matinee Advertentie voor de film 'De vrouw uit Shanghai', uit 'De Vrije Alkmaarder'. "Toen ik vorige week de advertentie las van de film 'De vrouw uit Sjanghai' dacht ik direct aan deze verdachte. In die advertentie stond namelijk de volgende zin: 'Zijn liefde bracht hem tot een roekeloze daad, waarvan hij de ontzet tende gevolgen kreeg te dragen'. Zo is het ook met deze man. De liefde van deze man voor zijn vrouw bracht hem tot die wanhoopsdaad." "Ook uit het oogpunt van algemene preventie ben ik wel genoodzaakt gevangenisstraf te eisen tegen deze man die nog nimmer met de strafrechter in aanraking is geweest." "De opperwachtmeester Van Dijk, die na de postambte naar voor het getuigenhekje verscheen, vertelde niets over de wijze waarop hij de zaak tot klaarheid had gebracht. Zeer begrijpelijk overigens, daar onderzoekingen in andere zaken niet eenvoudiger zullen worden als een ieder de methoden van de politie kent. In ieder geval moet het een knap staaltje van speurderswerk zijn geweest, want de officier noemde de wachtmeester een politieman met een Sherlock Holmesgeest; hij bracht hem dank voor de manier waarop de zaak was opgelost." 20

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 20