Ware hij vroeger gekomen- Zoektocht en aanhouding I ii'.TTB-ra Extra Editie van de Schager Courant op de dag van de overval. een gemaskerd man, die mij een grote legerrevolver met een lange loop onder de neus duwde. De man, die een geruite zakdoek voor neus en mond had gebonden, blootshoofds was, tenger van gestalte en gekleed in een donkere regenjas, bleef in de deuropening staan en mompelde vanachter zijn zakdoek zoiets als 'kalm maar..I Hij wilde zich kennelijk niet door te veel spreken verraden. Toch, aldus de jeugdige ambtenaar, kwam hij mij enigszins bekend voor, al is het mij niet mogelijk hem nader 'thuis te brengen'. Ik hield onder de bedreiging de handen omhoog. Hij beduidde mij door een beweging met de revolver, dat het hem om geld te doen was en ik hem dat moest geven. De brandkast, die betrekkelijk dicht bij de deur stond, was niet op slot 's Morgens was de kast door mij en de vroeg-besteller geopend om twee benodigde bescheiden en geld tevoorschijn te halen. In de kast stonden twee trommels met geld, de een met een inhoud van 500 aan kleingeld, de ander met een bedrag van ruim 10.000. Op dat moment was ik mijn zenuwen niet meer de baas, wist niet precies wat ik deed en pakte de trommel met de 10.000. De gemaskerde beduidde opnieuw met zijn revolver, dat ik de trommel voor hem op de grond moest neerzetten. Hij tilde ze met beide handen op en verdween-." "Hebt u nog andere mensen gezien?" "Neen, voor zover ik het kan zeggen niet Nauwelijks was de man vertrokken of de besteller kwam terug met de post van de trein. Onmiddellijk werd de politie op de hoogte gebracht, die spoedig aanwezig was." Van de dader ontbrak behalve enkele voetafdrukken, elk spoor. Het vermoeden is, dat hij via enkele erven naar een belendende straat, mogelijk met een daar geparkeerd staande auto zou zijn ontkomen. Het onderzoek olv. opperwachtmeester Van Dijk van de Rijkspolitie te Schagen werd krachtig ter hand genomen. De po litieposten in de provincie en aan de uitgangen o.a. bij Hembrug en Afsluitdijk werden gewaarschuwd. De omgeving van het kantoor werd vervolgens afgezocht met de bekende speurhond van wachtmeester Van den Brink uit Heiloo. Zoals gezegd zijn er over de resultaten van het politie-onderzoek, mede gezien het belang van het onderzoek, nog geen bijzonderheden bekend. Had de dader aan de ene kant geluk, dat hem juist de trommel met de grootste inhoud werd voorgezet, aan de andere kant had hij pech. Immers, een half uur eerder was er in de trommel nog een bedrag van 20.000 a 30.000 aanwezig. Het is n.l. zo, dat het overtollige kasgeld van de ongeveer vijftien hulpkantoren des avonds naar het districtskantoor te Schagen wordt gebracht, om dan 's morgens vroeg ten dele weer naar die bijkantoren te worden gezonden. Dit laatste was juist geschied. Met de eerste post, die net vóór de inval uitging, waren enkele geldzendingen meegegaan. Met belangstelling zien wij thans uit naar de resultaten van het politiewerk. EXTRA EDITIE! Roofoverval op Postkantoor te Gemaskerd man met trommel, mhou ruim 10.000. verdwenen Hij belde aan y ,s(«A nu nu» imir tuut /is h. h is Amerika ernst het Atlantisch Pact krijgt óók wapens bij drietanden-overeenkom it Maar die resultaten leken voorlopig nog ver weg. De politie had bij aanvang nauwelijks aanknopingspunten in deze zaak, geen sporen of vingerafdrukken en niet meer dan een vaag signa lement De groepscommandant van de Rijkspolitie te Scha gen, opperwachtmeester F. van Dijk, nam de leiding van het onderzoek op zich en pakte de zaak voortvarend aan. Hij riep al zijn mannen op, waarschuwde de politieposten in de provin cie en liet onmiddellijk al het plaatselijke reizigersverkeer van de Naco-busdiensten en de spoorwegen controleren, terwijl ook de halteplaatsen in en buiten Schagen en de uitvalswegen bij onder meer de Afsluitdijk en de Hembrug onder controle werden gesteld. Vervolgens schakelde hij de politiespeurhondendienst in, wat een spoor opleverde dat naar Amsterdam leidde. Dit bevestigde aanvankelijk het dorpse vermoeden dat zware criminelen uit de hoofdstad wel achter deze gewapende overval in de provincie zouden zitten, maar het spoor bleek al vrij snel vals. Ook andere sporen, die in allerlei vertakkingen door het land leidden, liepen uiteindelijk dood. 'Opper' Van Dijk zei daarover tegen de krant: "Men moet niet denken dat het zo vlug gaat als in een detective romannetje. Maar wij zullen ons best blijven doen." De doorbraak kwam echter al drie dagen na de overval, doordat Van Dijk zich heel spits had gericht op de modus operandi van de dader. Had deze overval immers niet erg veel weg van de geld- en bonnenkraken die tijdens de oorlog door het verzet gepleegd waren op post- en distributiekantoren? Daarbij kwam Jaap Schoorl omstreeks de tijd van de overval. 17

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 17