r op het Schager postkantoor Gflr™ r EsSiwt *is"iiffia«»i;:S*»r'' Schagen, woensdagochtend, 16 februari 1949. Consternatie en onrust in het anders zo kalme provinciestadje in de kop van Noord-Holland. In het middelpunt van de opwinding staat een wat vervallen negentiende-eeuws herenhuis aan de Laan, in het cen trum van Schagen, waarin sinds 1901 het plaatselijke post- en telegraafkantoor gevestigd was (tegenwoor dig bekend als het Witte Huis, Laan 21). Leden van de Rijkspolitie, onder wie een man met een speurhond, zijn in en om het pand druk in de weer. Onder de omstanders gonst het van de geruchten - een inbraak of overval, zoveel lijkt wel duidelijk, maar wat er precies aan de hand is, blijft nog enige tijd gissen. Daarover wordt de bevolking later die ochtend ingelicht, als op de radio bekend wordt gemaakt dat er een roofoverval op het postkantoor te Schagen gepleegd is. Daarbij zou ruim 10.000 gulden zijn buitgemaakt. Kort daarop verschijnt er een extra editie van de Schager Courant, niet meer dan een enkele eenzijdig bedrukte pagina, waarin uit de doeken wordt gedaan wat zich die ochtend heeft afgespeeld - althans voor zover men daar op dat moment kennis van heeft. De tekst, die door de bevolking ademloos gelezen moet zijn, luidt als volgt. Roofoverval op Postkantoor te Schagen Gemaskerd man met trommel, inhoudende ruim f 10.000,-, verdwenen Hij belde aan Vanmorgen om tien over half zes is in het Postkantoor aan de Laan te Schagen een overval gepleegd, die de dader een buit van ruim 10.000 in handen bracht. Het spreekt vanzelfj dat deze brutale overval in dit zo vroege uur in Schagen en omgeving grote opschudding verwekte. Naar de dader(s) werd door de Rijkspolitie onmiddellijk een groot opgezette speurtocht ingesteld, hoewel zover ons thans bekend nog zonder direct resultaat. Hoe het gebeurde. De juiste gang van zaken was als volgt. Op dit uur van de dag is de volledige bezetting van het kantoor niet aanwezig., doch slechts de ambtenaar van de vroegpost, ditmaal de achttienja rige J.N. Bongenaar, een besteller, en de chauffeurs van de beide postauto's, die de eerste post naar de hulpkantoren brengen. Om ongeveer half zes vertrok dit personeel, uitgezonderd de jeugdige ambtenaar, naar het station om de om 5.39 uit Alkmaar naar Den Helder rijdende posttrein te bedienen. Dit moment, uitermate gunstig dus, schijnt de dader te hebben afgewacht, hetgeen er op wijst, dat hij met genoemde gang van zaken op de hoogte moet zijn geweest. Er werd gebeld.... Wij laten nu de heer B. aan het woord: "Ik hoorde de bel van de achterdeur gaan, welke voor de interne dienst is. Niets bijzonders vermoedend, deed ik de deur open. Voor mij stond Het oude postkantoor aan de Laan in Schagen. De roofoverval 949 16

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 16