Uit de collectie van Boerderij- en Rijtuigmuseum Vreeburg Getoverde. Bert Siezen In de verzameling speelgoed van museum Vreeburg staat een kleine toverlantaarn. Het is een eenvoudi ge diaprojector, gemaakt van blik, op een dun houten plankje. Aan de voorkant zit een verschuifbare lens om op een doek of op de muur te kunnen projecteren. Binnenin de voet van het 'huis' zit een oliebrandertje, compleet met lampenglas. Dit is de lichtbron om de projectieplaatjes te kunnen laten zien. Het moest dus wel pikkedonker in de kamer zijn. Bovenop het apparaat zit een soort schoorsteentje om de warme lucht af te voeren. Desondanks werd het hele geval erg heet. Erg veilig kinderspeelgoed was het dus volstrekt niet. Halverwege het toestelletje zit een rekje om een glazen plaatje door heen te schuiven. Deze projectieplaatjes bevatten altijd vier afbeeldin gen in een rond kader. Vaak vormen de vier plaatjes een soort stripver haaltje, wat voor de kleine toeschouwers uiteraard veel vermakelijker is dan bv. vier boerderijtypes uit Zwitserland. De plaatjes werden er per dozijn in een doosje bijgekocht. Vaak waren deze doosjes nog duurder dan het apparaat zelf In de jaren 1910-1930 waren deze toverlantaarns erg populair. In een catalogus uit die tijd wordt er een (een veel grotere en stevigere dan de hier afgebeelde) aangeboden voor f 0,95. Bij de toverlantaarn in Vreeburg hoort een dozijn zeer kleine projectie plaatjes, elk slechts ongeveer 2x8 cm. Ook hier vinden we, ondanks het kleine formaat, weer vier verschillende afbeeldingen per plaatje. Slechts één serie van vier vormt een stripverhaaltje. We drukken dit hierbij af helaas in zwart-wit. Het is bijna niet te begrijpen dat kinderen iets van deze geprojecteerde afbeeldingen konden onderscheiden, i.v.m. de zwakke lichtbron. Ook zijn de afbeeldingen nogal slordig met de hand ingekleurd. Voor dit tijdschrift is wat computerwerk verricht om het geheel duidelijker te maken. Voor degenen onder u, die moeite hebben met de humor van een eeuw geleden, komt hier wat uitleg: 1een meisje komt op het strand met een luchtballon aangelopen; drie mensen, waarvan de linker een krant op zijn schoot heeft, zitten op een bank te kijken. 2. het meisje laat de ballon (per ongeluk?) los, de drie mensen kijken de ballon na 3. de ballon vliegt over de hoofden van de toeschouwers, die nog steeds de ballon nakijken 4. de hele bank met mensen en al tuimelt achterover! Kinderen lachten zich gek om dergelijke situaties. Het was het hoogte punt van een kinderpartijtje. De tijden zijn wel wat veranderd.... 12 3 4 (N.B. De vier rondjes zijn wat dichter bij elkaar gezet, om ruimte te besparen.)

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 15